Společnost Samsung začala na konci srpna 2018 prodávat svůj poslední top model mezi mobilními zařízeními s označením Galaxy Note 9. Měli jsme to štěstí, že se k nám do redakce dostalo toto zařízení k otestování. A jaké že jsou naše dojmy?

Co se tvaru Note 9 týče, tak Samsung více zaoblil hrany a trochu zvětšil rámeček okolo displeje oproti Galaxy S9. Což je dobré hlavně v případě, když telefon ovládáte jednou rukou. Lépe díky tomu dosáhnete na druhou stranu a nedochází k tolika nechtěným dotykům na okraji displeje.

Co se mi naopak z designového hlediska a funkce nelíbí je tlačítko pro Bixby, které můžete nalézt i u předchozích modelů této značky. Očekával jsem, že s novou vlajkovou lodí půjde toto tlačítko vypnout, nebo mu přidělit jiná funkce avšak Samsung tuto možnost v nastavení nenabízí a tak je Bixby nadále tvrdě protlačováno dál. Na rozdíl od “Ok Google” běží lokálně na telefonu a funguje tedy i bez nutnosti připojení k internetu, avšak díky tomu stále ve spoustě funkcí zaostává.

Poslední je senzor otisku prstů, který se přesunul pod čočky fotoaparátu, což je mnohem rozumnější řešení a nedochází tak ke zbytečnému upatlání čoček. Avšak po většinu času jsem stejně více používal inteligentní odemykání v kombinaci naskenované tváře a oční sítnice. Pro mě je tato funkce stále trochu sci-fi, protože rychlost s jakou vás zařízení dokáže rozpoznat je opravdu obdivuhodná a to i v naprosté tmě.

Po hardwarové stránce je Note 9 na našem trhu osazen CPU Samsung Exynos 9810 a to jak v případě 128 GB, tak i 512 GB verzi. Na jiných trzích se můžete setkat s mnohem výkonnějším procesorem Snapdragon 845, který dokáže v benchmarku vykouzlit až o 40.000 bodů navíc a díky kterému telefon disponuje i FM rádiem.  Nebudu se tu ohánět čísly z různých benchmarků, v této době dokáže i telefon za poloviční, možná i třetinovou cenu dosáhnout velmi podobných výsledků, zajímavostí však je, že Note 9 dosahuje o něco nižších čísel než je tomu v případě Galaxy S9+ ovšem za rozdílem může stát softwarová verze benchmarku i samotného zařízení.

Výrobce u Note 9 použil velmi kvalitní “vodní” chlazení, čímž velmi pomohl stabilitě celého zařízení i při dlouhodobém využití maximálního výkonu, jako je například při delším hraní, využití DeX desktop módu, nebo pro VR. Díky tomu není telefon nepříjemně horký, jako tomu bývalo dříve a nemáte tak pocit, že každou chvilku “exploduje”.

Telefonu pomáhá u 512GB verze 8GB operační paměti a 6GB v případě 128GB modelů. To vše doplňuje 4000mAh baterie, se kterou bez problému vydržíte celý den velmi náročného provozu, kdy budete připojeni k Wi-Fi, sdílet internet do jiných zařízení, fotografovat, či přehrávat videa. V případě, že telefon budete používat k občasnému přečtení mailu fotografování a několika hovorům, je vám zařízení schopno na jedno nabití sloužit i 3 dny. Mé maximum je 3 dny a 7 hodin.

Řada Note se vyznačuje charakteristickým doplňkem v podobě S-pen, který nyní lze nově použít i jako dálkovou spoušť a to až na vzdálenost 10 metrů po dobu 30 minut. S-pen je navíc vybaven mikro kondenzátorem, který se po vložení pera zpět do telefonu automaticky dobije.  Zvýšenou odolnost pera i samotného zařízení zajišťuje IP68, NFC, bezdrátové nabíjení, rozšíření o microSD karty/druhou SIM, 3,5 JACK konektor na sluchátka a stereo reproduktory s Dolby Atmos.

Co se displeje týče, tak na použitý zahnutý “infinity” Quad HD+ Super AMOLED displej s podporou HDR, je radost pohledět a úplně vás nutí k tomu, abyste na něm v práci sledovali filmy, navíc s uvedeným Dolby Atmos a kompatibilními sluchátky je to podívaná téměř jako v kině.

Naproti tomu fotoaparát se od Galaxy S9+ příliš nezměnil a i zde platí, že fotí nádherně a to jak za denního světla, tak i při horších světelných podmínkách. Díky tomu dokáže směle konkurovat všem současným top foto mobilům. Navíc Samsung zapracoval softwarové inteligentní vylepšení, kdy fotoaparát rozpozná, co fotíte a snaží se co nejvíce přizpůsobit barvy a celou expozici vámi focenému objektu. Navíc vám dá zařízení vědět i v případě, že vámi pořízené snímky jsou rozmazané, či zda při focení někdo mrknul. Fotoaparát jde tak daleko, že si i hlídá čistotu svých čoček, což přispívá k co nejlepším výsledkům. Co se natáčení videí týče, tak telefon disponuje optickou stabilizací, možností natáčení ve 4K s 60fps, režimy zrychleného času, či super pomalého času. Navíc Galaxy Note 9 umožňuje využívat 2x zoom i během natáčení videí, což do teď u zařízení této značky možné nebylo.

Ale jsme herní web a tak to zakončíme u her. Telefon se u mobilních her příliš nezapotí a zvládá je opravdu bravurně. PUBG mobile jede krásně plynule asi lépe než na některých konzolích, tím nechceme pomlouvat Xbox One, ale zkrátka funguje lépe. Dále Fortnite, který byl na Samsung uvolněn předčasně avšak v době testování je již volně k dispozici a rovněž skvěle funguje. Zařízení má i vlastní herní režim, kterým je optimalizován výkon zařízení k co nejlepšímu hernímu zážitku. Během testování jsme nenarazili na žádný titul, který by dal Galaxy Note 9 zabrat. A tak si i leckterý business man může na služební cestě vydechnout a odreagovat se u některé z her, které jsou v Google Store k dispozici.

S tím vším je to opravdu telefon bez kompromisů. A s klidným srdcem vám můžu říci, že nic moc lepšího nepořídíte. Ovšem 512GB verze, kterou jsme měli do testu k dispozici, stojí neuvěřitelných 32.000 korun, což je opravdu slušný ranec. Za tuto cenu již pořídíte velmi slušné herní PC. 128 GB verzi pořídíte o něco levněji, ale pokud hledáte telefon čistě na hraní her, potom bych rozhodně sáhl po jiném kousku za mnohem menší peníze. Na druhou stranu pokud hledáte zařízení, které budete využívat k fotografování, natáčení videí, střihu a následnému prezentování, pak je Galaxy Note 9 tím pravým zařízením, které vás plně uspokojí.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti SAMSUNG.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno