Toto je první headset od HPgaming, který jsme měli možnost otestovat, což je vždy velmi zajímavé, zejména pokud jde o značku, jako je HP, která není tradičně spojována s hraním her. Ovšem to se společnost snaží měnit a hráči si zcela jistě vybaví značku OMEN, která spadá právě pod HP. Na Gamescomu 2019 jsem měl možnost zúčastnit se prezentace nových herních produktů OMEN, kde mě vedle nadupaných herních notebooků zaujala také sluchátka Mindframe Prime s aktivním chlazením, které jsem prostě musel otestovat. A zde jsou mé dojmy z testu.

Zcela jistě mi dáte za pravdu, že u dlouhodobého hraní her je důležité především pohodlí a co teprve ve chvíli, kdy nechcete rušit své okolí a přitom se maximálně ponořit do herního světa. V takovém případě saháte po headsetu, který vás dokáže izolovat od okolního dění a co nejvěrněji podat zvukové efekty. Mnohdy je však maximální izolace od okolního světa vykoupena nepříjemným zahříváním a následným pocením uší. Řada výrobců se tento nepříjemný fakt snaží řešit nejrůznějšími chladivými gely, které se nakonec také zahřejí nebo náušníky z velmi prodyšných materiálů, ovšem ty zase tak dobře neizolují od okolního ruchu.

 

Omen šel v tomto ještě dál a vytvořil sluchátka HP OMEN Mindframe s technologií „FrostCap“ a RGB osvětlením. Ty však nepodávaly v testech nejlepší zvukový výkon a byly víceméně kritizovány. Nyní však OMEN přichází s vylepšenou verzí v podobě Mindframe Prime, které se od svých předchůdců na první pohled nijak neliší a leckdo by si je mohl na první pohled splést. Stále se tak jedná o headset, který podporuje pouze na 2 metry dlouhém kabelu vstup USB-A, a to z důvodu požadavků na napájení technologie FrostCap.

O obsahu balení se nebudu rozepisovat, protože nejsme první, kdo měl sluchátka na test zapůjčena a tak jsme v krabici našli jen samotná sluchátka a nic víc.

Konstrukce a použité materiály

Mindframe Prime je wired uzavřená náhlavní souprava s velmi pružnou a přesto bytelnou plastovou konstrukcí, v černé nebo bílé variantě. Na první pohled jim dominují velké, kulaté, prodyšné náušníky s RGB osvětlením, mezi nimiž je pružná čelenka doplněná o koženkové polstrování, která se stará o to, aby sluchátka na hlavě dobře držela. Náušníky, byť jsou z prodyšného materiálu, tak na rozdíl od konkurence velmi dobře izolují okolní ruch, bohužel vak OMEN ani u nové verze nezapracoval možnost otáčení náušníků o 90 stupňů. Na pravé straně potom naleznete kolečko pro ovládání hlasitosti. V neposlední řadě nesmí chybět ani vyklápěcí mikrofon, který je součástí konstrukce a je doplněn o svítící proužek signalizující ztlumení mikrofonu.

Technologie

Vylepšení se skrývá pod povrchem.

Sluchátka jsou stejně jako předchozí verze osazená 40mm měniči, které však nahradily předchozí verzi a podávají velmi dobrý a vyrovnaný výkon od basů až po výšky. Škoda jen, že díky technologii „FrostCap“ nemohlo dojít k výměně za 50mm měniče, které začínají být více a více standardem a podávají  lepší výkon, zejména ve virtuálním 7.1. Když už to zmiňuji, tak prostorový zvuk není nejhorší, ale díky zmíněným menším měničům od něj nelze očekávat zázraky a levnější sluchátka jako Sony Platinum, nebo HyperX Coud Stinger dosahují mnohem věrohodnějšího podání.

Naštěstí v aplikaci Omen Command Center, která je ke stažení prostřednictvím Microsoft Store si můžete zvuk ještě upravit pomocí některého z přednastavených profilů, podle toho co se chystáte hrát, nebo poslouchat, případně si můžete zvuk vyladit sami pomocí ekvalizéru. Aplikace také umožňuje zapnutí a vypnutí 7.1 prostorového zvuku, ovládání hlasitosti, potlačení okolního hluku, regulaci hlasitosti mikrofonu a samozřejmě nastavení RGB osvětlení.

Všiml jsem si, že díky aktivaci 7.1 v aplikaci Omen Command Center, dojde k emulaci veškerého audia, takže například i chat z Discordu bude znít prostorově, což je nezvyklé.

Mikrofon

Pravděpodobně i ten doznal změn a dle informací od kolegů na Discordu byl můj hlas oproti jiným konkurenčním mikrofonům mnohem plnější a bez známek okolního ruchu, což mohou ocenit především streameři, ale k tvorbě video obsahu bych přeci jen stále volil jiné řešení. Podobně jako například u HyperX má vyklápění funkci zapnutí/vypnutí mikrofonu, kdy při zatlačení zpět do polohy „ztlumení“ se rozsvítí červený diodový proužek a uslyšíte zvukový signál, který na okamžik přeruší veškerý zvuk, naštěstí toto lze v aplikaci vypnout.

Aktivní chlazení

Jestli se zajímáte o to, jak funguje aktivní chlazení sluchátek, tak to je vyřešeno následovně: FrostCap pracuje pomocí termoelektrických chladičů uvnitř náušníků, které ochlazují hliníkové mřížky u uší. Desky pak přenášejí teplo z vnitřních akustických komor do chladiče připojeného na druhé straně a odvádějí teplo pryč. Účinek chlazení trvá dvě až tři minuty, než je znatelný, a celých 10 minut po jeho připojení, aby FrostCap dosáhl maxima. Pokud máte problém s odstáváním uší, pak věřte, že se vám mohou uši studených hliníkových mřížek nepříjemně dotýkat. Intenzitu chlazení si můžete naštěstí regulovat pomocí aplikace Omen Command Center. Za mě je škoda, že neexistuje žádná možnost regulace přímo na sluchátkách.

 

Neduhy a vlastní pozorování

I když jsem z headsetu relativně nadšen, je tu několik negativ, které je třeba zmínit. Prvním z nich je pružná čelenka, která neumožňuje sluchátka trvale nastavit na požadovanou velikost. Při testování jsem se několikrát přistihl, jak si musím sluchátka na hlavě upravovat tak, aby mi dobře seděla, čelenka mi totiž stále náušníky povytahovala směrem nahoru. Dalším negativem je absence možnosti otočení náušníků o 90 stupňů, díky čemuž je nelze pohodlně nosit na krku a máte pocit, jako když nosíte krunýř. MOc se mi nelíbí ani převedení chatu do 7.1, ale na to se asi dá zvyknout. Posledním nemilým zjištěním, které ale mohlo být  jen v mém případě je, že zapojení USB-A do předního panelu mého PC mi vyvolalo zamrznutí systému, totéž se opakovalo při zapojení do USB 3.0 hubu, zde si myslím, že na vině je napájení technologie FrostCap, které pravděpodobně vyžaduje přímé zapojení do USB s dostatečným napájením.

Suma sumárum

Aktualizovaný headset HP OMEN Mindframe Prime s aktivním chlazením, přichází na trh s technickým vylepšením, v podobě aktualizovaných měničů, které odstraňují kritizované neduhy předešlé verze Omen Mindframe a nabízí tak konečně velmi dobrý audio zážitek. Škoda jen, že se headset ve své aktualizované verzi nedočkal i konstrukčních vylepšení. Pokud vás sluchátka s aktivním vylepšením zaujala, potom si jen dejte pozor při nákupu, abyste skutečně zakoupili HP OMEN Mindframe Prime, ty se totiž od předchozí verze liší jen barvou a označením, jinak jsou na první pohled k nerozeznání.

Headset se aktuálně prodává za cenu okolo 3 990,- CZK.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno