Do redakce se nám dostala novinka ze světa monitorů a displayů a to hned pěkně na začátek roku, kdy zatím herní novinky takřka nevychází. Díky tomu jsme mohli podrobit tento „skvost“ hned několika masážím aniž bychom se museli soustředit na letošní nálož herních pecek.

Pár čísel na začátek

Úhlopříčka: 24″, rozlišení: 1920 x 1080, odezva: 1ms, kontrastní poměr: 1000:1, pozorovací úhly: 178/178, barevná hloubka: 16,7 mil., obnovovací frekvence: 240 Hz, podpora HDR10, certifikace: G-Sync Compatible, cena: cca 14.000 CZK.

Elite XG270 s certifikací Blur Busters PureXP Strobe

ELITE XG270 je první na světě schválený monitor Blur Buster, vyladěný a certifikovaný, poskytující hráčům rychlé GtG i rychlé MPRT možnosti. ViewSonic ELITE ™ se spojil s Blur Busters, aby vyladil PureXP, specializovanou technologii podsvícení blesku pro XG270. PureXP přeplňuje dobu odezvy na pohyblivý obraz (MPRT) k dosažení MPRT již za 0,6 ms. Tím se eliminuje přeslech stroboskopu bez ovlivnění kvality barev, což přináší nejčistší zážitek z čistoty pohybu displeje. Popravdě ani jsme si nevšimli, možná už máme staré oči :D.

Firma ViewSonic je známá výrobou zobrazovacích zařízení řadu let a popravdě její produkty mnohdy patří do vyšší cenové kategorie určené primárně pro hráče a to nejen díky svému designu ale také vysoké obnovovací frekvenci, která je v našem případě neuvěřitelných 240 Hz. Takovéto číslo může být sice na první pohled naprosto fascinující, nicméně lidským netrénovaným okem rozdíl mezi 144 a 240Hz jen těžko poznáte. Nemluvě o tom, že řada lidí pomalu nerozezná rozdíl mezi 30 a 60 fps a proto sice dávám plus za tuto úžasnou vlastnost, ale ne tak velké, jelikož je to spíš zajímavost, než nutnost. K tomu je samozřejmě potřeba podotknout, že abyste dokázali plně využít možností frekvence tohoto monitoru, tak musíte mít k tomu patřičně kvalitní grafickou kartu, bez které je tento hardware spíše na obtíž, jelikož se vám s ním bude hůře pracovat.

Co je ovšem rozhodně znát, je úhlopříčka parádních 27″, kterou využijete jak při hraní, tak při práci, či koukání na videa a filmy. Velikost je tak přímo úměrná pro využívání jednoho monitoru, kdy z vlastní zkušenosti vidím, že ve chvíli, kdy máte vedle sebe dva, už pomalu nestíháte pozorovat, co se kde děje. V porovnání se dvěma monitory, které mám v základu 23,6″ MSI Optix MAG241C (nutno podotknout, že jsou prohnuté), je rozdíl takřka neznatelný co se obrazu a vykreslení barev týče. Úhlopříčka je sice o 3,4″ větší, nicméně na úkor poměru cena/výkon, kdy tento model bude na trhu v prvním kvartálu letošního roku s cenovkou cca 14 000 Kč, nám přijde částka přehnaně vysoká.

Co je rozhodně velké plus, je možnost takřka libovolně modifikovat posazení displaye na noze a to až do neskutečných úhlů (viz. obrázek níže)

RGB podsvícení monitoru, disponuje opravdu širokou škálu barev a efektů, nicméně všechny mohou být ovladatelné pomocí softwaru OSD (Elite RGB Controller) na obrazovce, který je první aplikací pro řadu Elite ViewSonic. Umožňuje vybrat barvy a procházet různými režimy osvětlení. RGB osvětlení je u monitoru ViewSonic XG270 Elite hned dvakrát. Podsvícený máte jak spodek displaye, tak záda, která bohužel moc nezáří, takže vycházející světlo nelze použít ani jako jemné přisvícení nočního herního koutu. S tím se pojí další zjištění a to, že pokud budete monitor používat v kanceláři naproti sobě, může být světlo spíše na obtíž, což se projevilo tím, že mě naproti sedící kolega přinutil osvětlení vypnout, protože jej neustále se prolínající barvy rušily při práci.

Na zádech monitoru je navíc k dispozici poměrně nenápadně umístěné ramínko, které slouží pro odložení sluchátek, což je vcelku praktické konečně tak přestaneme vídat sluchátka válející se po displeji.

Co uvádí výrobce

ELITE RGB Alliance

S herními monitory ELITE XG27 lze ELITE RGB synchronizovat s Razer a Thermaltake. Razer Chroma a Thermaltake TT RGB Plus se propojují s ELITE RGB pomocí softwaru kontroleru displeje monitorů, což umožňuje uživatelům ovládat jak akcentační, tak okolní RGB osvětlení. S Razer Chroma získají uživatelé přístup do Chroma Workshopu, který obsahuje kolekci profilů RGB integrovaných vývojáři her z více než 135 oblíbených titulů. Využití pokročilého softwaru RGB Razer Chroma a Thermaltake umožňuje hráčům ovládat jejich prostředí RGB a umožňuje tak dokonalý zážitek z hraní.

Nemohu si odpustit fakt, že se občas setkáváme s tím, že jsou monitory v továrním nastavení naprosto neseřízené a při prvním zapnutím vám jsou schopny vypálit sítnici. Bohužel to je případ i tohoto modelu. Nevím, jestli to bylo zrovna tímto kusem, který nám přišel do redakce na test, ale mě z toho rozbolela hlava a já musel dlouho monitor seřizovat tak, aby co nejlépe vyhovoval mým požadavkům.  Pokud se pro tento model rozhodnete zcela jistě vám doporučuji zapnout video, které vám s kalibrací panelu pomůže. Oči máte přeci jen jedny a nestojí za to u práce, či hraní her trpět. Díky tomu nemohu monitor doporučit uživatelům, kteří zařízení vyndají a „slepě“věří, že se jedná o Plug&Play produkt s nejvhodnějším nastavením.

Kde však monitor dohání své slabší stránky jsou možnosti konektivity, ViewSonic vybavilo tento model 2x HDMI, 1x DisplayPort, Certifikací G-Sync Compatible, podporou HDR 10, 3x USB (typ A), 1x USB (typ B) a také 3,5mm audio jackem a 2x 3W stereofonní reproduktory. Díky tomu vám monitor skvěle poslouží nejen s PC, ale také s herními konzolemi PlayStation, Xbox, nebo Nintendo a to, aniž byste museli neustále přepojovat kabeláž.

Možnost připojení ELITE Ally

Periferní zařízení ELITE Ally je zařízení s dotykovou obrazovkou připojené přes USB, které umožňuje hráčům rychlý přístup k nastavení zobrazení na obrazovce, jako jsou herní režimy, adaptivní synchronizace, HDR, jas, kontrast, osvětlení RGB a další. Uživatelé si mohou doladit své herní zážitky, aniž by se dotkli monitoru nebo neotevřeli svůj software displeje ELITE. Periferie ELITE Ally je v současné době kompatibilní pouze s vybranými herními monitory ViewSonic ELITE.

Škoda, že ELITE Ally není dodáváno přímo s monitorem, vyšší cena by potom dávala mnohem větší smysl.

„Bohužel já osobně nemám z testovaného modelu nejlepší pocit, protože tímto modelem měl víc práce než užitku (zábavy) a ani v době co na něm píšu tuto recenzi nevím, zda bych za něj byl ochoten utratit peníze, protože i po hodinách nastavování nejsem spokojen s tím, nač koukám. Kdyby se jednalo o monitor za 4 – 5 tisíc, tak se to dá pochopit, ale za částku převyšující i 13.000 CZK vám raději doporučím zakoupit dva jiné menší monitory s obnovovací frekvencí 144Hz. 

Model: ViewSonic XG270 Elite

Cena: 11 000 – 15 000

Rozlišení: Full HD – 1920 x 1080

Obnovovací frekvence:  240 Hz

Doba odezvy: 1 ms

Technologie displaye: IPS

Porty: 2x HDMI, 1x DisplayPort, 3x USB (typ A), 1x USB (typ B), Audio jack

Ochrana proti modrému světlu: ANO

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno