Pokud se řadíte mezi hráče her, potom jistě víte, že na váš herní výkon může mít krom vašich dovedností vliv ještě řada dalších faktorů, jako například klávesnice, myš, monitor s rychlou odezvou, sluchátka s precizním směrovým audiem, ba dokonce i pohodlí v podobě správně zvolené židle. Ovšem je tu stále jedna z věcí, která je mnohdy přehlížena a tou je kvalitní připojení k internetu a rychlost domácí sítě.

Vzhledem k tomu, jak důležité je rychlé a stabilní připojení k internetu, je někdy šokující, že někteří hráči se nad svým herním routerem příliš nezamýšlejí a ani nejsou ochotni do něj investovat vyšší částky, na rozdíl od blikajících periférií. A přitom je kvalitní router tolik důležitý pro online hraní, které je závislé na stabilním a rychlém připojení.

Dostal jsem možnost otestovat router TP-Link Archer AX11000 pro extrémně náročné uživatele, který je jak z jiné planety a to po všech stránkách a jediným limitem byla rychlost mého připojení.

Specifikace

 • Standardy:  802.11a (5GHz), 802.11b (2,4GHz), 802.11g (2,4GHz), 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
 • Typ WiFi:  WiFi 6
 • Pásma WiFi:  2,4 GHz , 5 GHz
 • Rychlost WiFi přenosu:  10 756 Mb/s
 • Přenosová rychlost LAN portů:  1 Gbit
 • Šifrování:  WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
 • Konektory LAN:  8 ×
 • Konektory WAN: 
 • USB 3.0: 1x Type A + 1x Type C
 • Pokročilé funkce: Gigabit LAN, QoS (Quality of Service), DMZ (De-militarised Zone), Firewall – Network Address Translation (NAT), IPv6 Ready, Guest Zone, MU-MIMO, UPnP, Rodičovská kontrola
 • DHCP funkce: Server, Client, DHCP Client List, Address Reservation, DynDns, NO-IP

2 oddělená 5GHz pásma

AX11000 je vlajkovou lodí společnosti TP-Link, čemuž odpovídá i jeho cena, která se aktuálně pohybuje okolo 13.000 korun. Tento router na rozdíl od jiných 5G routerů nabízí další pásmo 5GHz pouze pro hraní her. To znamená, že se herní zařízení mohou připojit ke svému vlastnímu signálu Wi-Fi a nemusí se starat o další domácí spotřebiče, jako jsou například mobilní zařízení, využívající toto vzácné pásmo.

Wi-Fi 6 součástí

Ovšem to není vše AX11000 podporuje nejnovější internetový standard, Wi-Fi 6. Ve zkratce to znamená, že router je schopen obsloužit více zařízení připojených k jedné Wi-Fi.  I když počet zařízení podporujících WiFi 6 pomalu roste – herní router, jako je AX11000, v podstatě zajistí, že budete připraveni na další množství zařízení využívající toto bezdrátové připojení. Ačkoli mnoho nových chytrých telefonů již podporuje Wi-Fi 6, tak zatím s jistotou nevíme, zda tento standard budou podporovat Nex-Gen konzole PS5 a XSX.

Pokrytí a šikovné funkce

Musím říci, že díky 8 anténám, kterými je AX11000 vybaven jsem měl pokrytou celou plochu bytu dostatečně silným 5Ghz signálem, který jsem jinak musel do nejvzdálenější místnosti bytu přivádět přídavným opakovačem, o jehož spolehlivosti v kombinaci s dodaným routerem společnosti UPC se nebudu raději vůbec zmiňovat.

Hráči navíc často řeší jak docílit Open NAT type v multiplayerových hrách jako je například Call of Duty: Warzone, díky kterému je zajištěno stabilnější připojení. U běžných routerů je třeba manuálního ladění a nastavení, aby toho bylo dosaženo, ovšem AX11000 toto vše dělá za vás a zajistí vám neustále otevřený typ NAT.

Další výhodou, kterou tento router nabízí je, že při stahování více souborů najednou nedojde k přerušení/restartování stahování a udržuje stahování bez problémů, protože spojení je konstantní a silné.

Herní statistika

Díky funkci herní statistiky získáte přehled o aktuální latenci, trvání hry i využití systému. Řídicí panel představuje přívětivé a přehledné uživatelské rozhraní, abyste měli správu a informace vždy na dosah.

Jednoduché nastavení

Jestliže vám na první pohled přijde router AX11000 jako komplikované zařízení, potom vězte, že jeho nastavení je naprosto jednoduché a intuitivní a to především díky aplikaci TP-Link Tether, kde postupujete v jednotlivých a přehledných pokynů na obrazovce. Nastavíte tak snadno názvy Wi-Fi sítím hesla pro každé ze tří dostupných pásem.

Na mě však opravdu zapůsobilo herní rozhraní Na kartě HomeCare najdete sekci QoS (Quality of Service). Zde můžete upřednostnit zařízení, která mají pro vás prioritu, což v mém případě bylo herní PC a konzole PS4. Takže v okamžiku, kdy jsem hrál, byla většina šíře pásma rezervována jen pro mě a zbylým členům domácnosti bylo poskytnuto jen to nejnutnější minimum pro připojení. (Často jsem slýchal proč je to zase tak pomalí atd., zatímco já si vesele užíval nerušenou hru).

Vlastní antivir

Jednou z dalších funkcí, která stojí za zmínku, je zabudovaná antivirová ochrana Trend Micro. Tato volitelná funkce zajistí, že směrovač zablokuje veškerý škodlivý obsah ještě předtím, než se dostane k domácím zařízením, takže nemusíte mít obavy o to, že by se jakékoliv zařízení při prohlížení webu stalo terčem virů. I tak ovšem nadále doporučuji mít v PC nainstalovaný další antivirový software, protože nikdy zkrátka nevíte.

Celkem

Bohužel jak jsem uvedl, výše jediným limitem v testu byla má rychlost připojení ovšem, co se stability připojení jednotlivých zařízení týče, tak zde jsem zaznamenal skutečné změny, navíc jsem měl po celou dobu testování stále NAT type Open, aniž bych musel cokoli nastavovat. AX11000 je sice skutečně drahý herní router, ale řada jeho funkcí vás přesvědčí o tom, že minimálně stojí za zvážení, zejména v okamžiku, kdy bydlíte ve větším domě s množstvím chytrých zařízení, jako zámky, kamery, televize, lednice mobily, tablety a spousty dalších.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno