Novinka od společnosti Sony sluchátka LinkBuds zajišťují vysokou kvalitu zvuku, ať už posloucháte hudbu, podcast, telefonujete nebo potřebujete vnímat okolní prostředí. To je jedno z hlavních lákadel celého produktu – ambientní zvuk, který vám umožní komfortní poslech a současně vnímat to, co se děje okolo vás. Je to dobře, špatně, a jak to nakonec celé funguje v praktickém, každodenním životě? 

Aktualizace:

Společnost Sony vydala 17. 11. 2022 softwarový update, který přidává funkci Multipoint connect, tedy možnost připojení sluchátek ke dvěma zařízením zároveň. Tato aktualizace platí pro LinkBuds a LinkBuds S.

Za všechno může design 

Sony LinkBuds se snaží propojit multimediální svět s tím skutečným, a to přirozeným způsobem, bez přerušování vašich zážitků, vypínání, vyndávání z uší apod. Jak to funguje v praxi? Tento pár bezdrátových sluchátek je navržen tak, aby dostatečnou měrou propouštěl zvuk okolí a současně produkoval kvalitní audio. Špunty, které vám ucpou uši, ale nečekejte.  Základem je v podstatě malý kruhový reproduktor, který z vnější strany obsahuje jakési stříbrné lemování. Na to navazuje řídící jednotka, která vzhledem ponejvíce připomíná právě ony tradiční špunty do uší.  

zdroj: sony.cz

Na pohled vypadá toto provedení opravdu pěkně, ale s nasazením to zase tak jednoduché není. Sluchátka si totiž nevkládáte obvyklým způsobem, ale jemně je vsadíte do ušního prostoru a pomocí gumičky zachytíte. Uznávám, že princip uchycení se popisuje poněkud komplikovaně, a proto se raději podívejte na video. Nikdy bych si nemyslel, že pro nasazení sluchátek budu potřebovat video…Asi mám divnou anatomii ušního boltce a ušních chrupavek, ale začátky byly opravdu těžké.

Jedno sluchátko neustále vypadávalo, jindy zase naopak drželo, ale pokud jsem se zpotil, gumička vyklouzla jako nic a k dalším nedostatkům tohoto způsobu nasazení se ještě dostanu. Gumiček je v balení hned pět různých velikostí a ano, i já jsem si vybral – na třetí pokus – tu nejpřívětivější velikost. Nemůžu říct správnou nebo nejlepší, protože mi to prostě na 100 % nesedí nikdy. Nic pro člověka, který například někam spěchá. To je lepší si zacpat ucho klasickým špuntem a jít.  

Chce to čas a zvyk 

Sluchátka Sony LinkBuds nejsou nic pro horkokrevné, netrpělivé povahy, alespoň zezačátku. Po gumičkách následují dlouhé minuty vkládání do uší tak, aby sluchátka držela a netlačila. Pro mě osobně to bylo značně nezvyklé, nepříjemné a po krátké době jsem cítil otlaky. Následovala instalace aplikace a pak konečně bylo možno začít poslouchat. Když to porovnám s běžnými sluchátky „nasaď a běž“, je rozdíl nějakých 15 minut. Následující dny se proces zdlouhavého nasazování opakoval, ale po pár dnech jsem se to buď naučil, nebo se mé vnitřní ucho deformovalo potřebným způsobem. To ovšem neznamená, že by i nadále nedocházelo k nečekanému vypadnutí gumičky.  

Dávejte si pozor venku

Ačkoli se jedná o test sluchátek, chtěl bych se věnovat raději praktickým aspektům celého headsetu, na které jsem během doby narazil. Popisovat kvalitu zvuku mi přijde jako nošení dříví do lesa. Vždyť – je to Sony a o tom, že dokážou vyprodukovat kvalitní audio, asi netřeba pochovat. Ve stažené aplikaci najdete celou řadu dalších funkcionalit pro vyladění výkonu, ale také zde můžete vidět úroveň nabití každého sluchátka nebo dobíjecího pouzdra, což je fajn. Na to, že jsou sluchátka téměř vybitá, vás upozorní i hlasový asistent. Sluchátka disponují pokročilými algoritmy a funkcemi pro redukci šumu během hovorů a zvýraznění hlasu. Skvělá je rovněž funkce ztlumení, pokud začnete mluvit. Hovory jsou po zvukové stránce vyvážené, čisté a detailní. To platí i při poslechu hudby nebo mluveného slova v podcastech. 

Pojďme se věnovat spíše tomu, jaké to je využívat Sony LinkBuds v běžném životě. Doma, venku při činnostech, jako je chůze, procházka se psem apod., není žádný problém. Pokud headset drží, přesně plní svůj účel. Jasně a čistě přehrávají audio a současně vám umožní vnímat okolní svět, zvuky kolem, hlasy, když s někým mluvíte v obchodě, projíždějící auta…zkrátka pohoda, aniž byste museli vyndávat sluchátka z uší. Hodí se i na provoz fyzických aktivit, cvičení na trenažeru doma nebo v posilovně. Jízda na kole nebo běh je možná jen v případě, že vám sluchátka perfektně padnou, což zrovna nebyl můj případ (jak padnutí, tak běhání…). Ochrana proti dešti a potu však tyto aktivity papírově podporuje. 

 

…i v MHD

Moc dobře nedopadla sluchátka Sony LinkBuds při jízdě v městské hromadné dopravě. Při poslechu audioknihy jsem sice perfektně slyšel, co se kolem mě děje, jak ta souprava pěkně hučí, lidé mluví, ale z první kapitoly audioknihy si pamatuju jen jméno hlavního hrdiny – a to jsem měl hlasitost na maximální úroveň a zapnuté zvýraznění hlasu. Nepomohlo nic. Možná byla chyba v nastavení, možná v kvalitě audio záznamu, ale upřímně řečeno, jako běžný uživatel chci prostě zapnout sluchátka a poslouchat na nějaké adekvátní úrovni, a ne se hrabat někde v nastaveních. To by mělo sloužit jen k vylepšení celkového zážitku.  

Ovládání je v pohodě, ale pozor na vlasy 

Sluchátka Sony se ovládají jednoduše – poklepáním na řídící jednotku, případně vyndáním z ucha. Nemusíte klepat přímo na sluchátka, ale mnohdy postačí i poklep třeba na ušní lalůček. Ovládání je poměrně citlivé. Někdy až moc. Pokud nosíte dlouhé nebo delší vlasy a jako já si občas bezmyšlenkovitě prohrábnete vlasy okolo uší, může se stát, že tento pohyb a dotyk sluchátko zachytí a zastaví přehrávání, respektive přeladí rozhlasovou stanici nebo skočí na další skladbu. Obdobně nechtěná reakce se může stát také když si sluchátko nešikovně nasadíte a budete si ho chtít upravit. Během chůze je to dost otravná záležitost.  

Nabíjecí pouzdro a výdrž baterie 

Součástí balení je nabíjecí pouzdro, které je opravdu miniaturní. Jeho konstrukce je dostatečně robustní pro bezpečné přenášení v kapse nebo batohu. Sluchátka do něj pevně napasujete i s gumičkami jakékoli velikosti. Pro připojení pouzdra slouží kabel s rozhraním USB-C. Sluchátka deklarují 5.5 hodin provozu a dalších 12 hodin s podporou nabíjecího pouzdra. Ačkoli jsem nejel s kapacitou nadoraz, domnívám se, že udávaná doba je relevantní. A když už se blíží kapacita k nule, sluchátka vás na tuto skutečnost s předstihem upozorní. Navíc vždy máte informaci dostupnou v aplikaci.  

PŘEHLED RECENZE
Sony LinkBuds
75 %
test-sony-linkbuds-jeden-headset-pro-oba-svety<font size="3">Myšlenka skvělá, realizace místy pokulhává. Bezdrátová sluchátka Sony LinkBuds se nejvíce hodí pro běžné nošení. Produkují kvalitní audio pro komfortní poslech a současně optimálně propouští okolní zvuky. Máte tak přehled o tom, co se kolem vás děje, a můžete reagovat na prostředí, mluvit s lidmi atd. Zvyšují vaši bezpečnost při pohybu ve městě a zvlášť v centru, kde je hustá doprava a je třeba dávat pozor. Design je na pohled parádní, potěší také zvýšená odolnost a apel na životní prostředí, neboť Sony LinkBuds jsou zhotovena z recyklovaných plastů. Na druhou stranu je třeba zmínit možné těžkosti s nasazováním sluchátek a citlivé ovládání. U tohoto designu je klíčovým prvkem to, jestli vám sluchátka zkrátka sednou. Gumičky různých velikostí nezachrání to, když vám tento koncept nasazování zkrátka a dobře nesedne vzhledem k vašemu tvaru, velikosti nebo uspořádání chrupavek v uchu. Jisté komplikace mohou mít také uživatelé s delšími vlasy. Při odhrnování vlasů za ucho je možné nechtěné brknutí o boltec a tím pádem aktivace ovládacího prvku. Pokud vám však sluchátka padnou, nikde nebudou tlačit a nebudete tak mít tendenci je neustále upravovat, užijete si všechny benefity, které tento model nabízí. A že jich není málo. Kompromisů je však nutno na můj vkus dělat až příliš mnoho a často, abych mohl dát vyšší hodnocení.<br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno