Inzone je novou herní značkou společnosti Sony, která se zaměřuje na PC hráče, ale také na ty konzolové. Monitor Inzone M9 je jedním z hlavních tahounů této nové značky a klade si za cíl být jedním z nejlepších herních monitorů na trhu v roce 2022. Zda se mu to podaří jsme se pokusili zjistit v našem testu.

Vzhledem ke zkušenostem společnosti Sony v oblasti audio a video, by se dalo předpokládat, že dokáže některé z těchto znalostí přenést i do této nejnovější produktové řady. Rozhodně má parametry a funkce, které mohou konkurovat nejlepším monitorům v oboru, bohužel je tu ale i dostatek prostoru pro zlepšení.

Pokud jde o vzhled Sony Inzone M9, je vidět, že společnost se drží designu korespondujícím s jeho největší herní dominantou a to PlayStationem. Jeho stojan a zadní panel sdílí černobílou plastovou estetiku konzole PS5. Jeho trojitý stojan vypadá jinak než u všech ostatní herních displejů na trhu, jedna noha směřuje dopředu, zatímco další dvě se vysouvají dozadu, aby udržely obrazovku stabilní.

Vysoké, štíhlé nohy vypadají dobře a podle společnosti Sony jsou navrženy tak, aby uživatelé měli na stole více místa. V tomto ohledu vše funguje dobře a není co vytknout.

Monitor samotný obsahuje slušnou nabídku portů: kromě 3,5mm konektoru pro sluchátka jsou zde také 3x USB-A, 1x USB-B, 1x USB-C, 1x DisplayPort 1.4 a 2x HDMI 2.1. To znamená, že je zde místo pro spoustu zařízení a možnosti připojení. Lehkou vadou na kráse je fakt, že v balení nejsou přibaleny žádné kabely, ale pokud budete monitor chtít používat s PS5, tak součástí jejího balení je kabel HDMI 2.1.

V monitoru jsou zabudovány reproduktory, ale pokud potřebujete kvalitu zvuku nad rámec nejzákladnějších funkcí doporučuji použít samostatné reproduktory nebo některá sluchátka z řady Inzone, která jsme testovali minule.

Pozitivní je, že nabídky nastavení na obrazovce jsou jasné a přehledné a lze se v nich snadno pohybovat pomocí malého joystickového tlačítka na zadní straně monitoru. Nebo pokud chcete nastavit vše rychleji, máte možnost stáhnout nativní aplikaci, kterou lze monitor rychle a přesně nastavit.

IPS panel od Sony spojuje rozlišení 4K s 27palcovou úhlopříčkou, což znamená úžasnou hustotu 163 ppi. To je vysoká hodnota, která znamená, že hry vypadají naprosto ostře. Rozlišení 4K je doplněno 144 Hz obnovovací frekvencí, která podporuje Nvidia G-Sync a AMD FreeSync, takže bude fungovat s jakoukoli grafickou kartou, pokud má dostatečnou kapacitu na to, aby zvládla hry v rozlišení 4K při snímkové frekvenci 144 snímků za sekundu. M9 disponuje také superrychlou odezvou 1 ms a 10bitovou barevnou hloubkou. Jeho podpora VESA Display HDR 600 je podpořena 96 zónami Full Array Local Dimming. To je lepší specifikace HDR než u většiny herních monitorů, které využívají pouze podsvícení hran, ale stále se nemůže srovnávat s OLED. Ve spojení s konzolí PS5 automaticky optimalizuje nastavení HDR v závislosti na hře a při přepínání aplikací přepíná bezchybně mezi mediálním a herním režimem. Díky skvělému kontrastu IPS a živým, sytým barvám vypadají hry skvěle.

Sony M9 má vynikající dobu odezvy při maximální obnovovací frekvenci a poskytuje čistý pohyb s velmi malým rozmazáním za rychle se pohybujícími objekty. V nastavení režim response time “Fast” poskytuje celkově nejlepší zážitek. Režim “Faster” je o něco rychlejší ale má již stopu inverzního ducha, takže jej nedoporučujeme.

Největší vada na kráse je problematické nastavení:

Při zapojení monitoru jsem nebyl schopen při použití HDMI 2.1 dosáhnout na PC při rozlišení 4k 120 FPS vždy se hry zamkly na 60 fps. Přes HDMI jsem dosáhnul na 120 fps pouze v rozlišení 2560 x 1440. Vše vyřešilo až připojení pomocí DisplayPortu, kde jsem dosáhnul kýženého 4k@144 Hz, Sony zřejmě nepočítá s tím, že na PC chce někdo monitor připojit pomocí HDMI kabelu a uvádí, že pro připojení počítače k monitoru má být použit pouze display port což mi přijde zvláštní, zejména s ohledem na integrované reproduktory.

Další problém jsem identifikoval při připojení monitoru k PS5. Monitor má v továrním nastavení automaticky zapnut Eco mode a Auto picture mode díky tomuhle nastavení nelze pak na PS5 dosáhnout výstupu 120 Hz. Velký problém je, že na konzoli nejste schopni toto nastavení nijak změnit, musíte tedy připojit PC přes display port tam změnit nastavení na monitoru, na PS5 vymazat game data a až poté vše na PS5 funguje, jak má a užít si 120 Hz. Pro uživatele, který má doma jen konzoli by to mohl být problém, který uživateli způsobí vrásky na čele. V tomto směru jsem přesvědčen, že by “prémiový monitor”, kam díky ceně jistě spadá měl být lépe optimalizován.

Náš verdict:

Sony Inzone M9 je velmi solidní herní monitor. Obzvláště atraktivní je pro majitele PS5, nejen, že sdílí stejný design, ale monitor dokáže nejnovější konzoli od Sony rozpoznat a v zákulisí provést několik příslušných úprav, aniž byste museli cokoli dělat: automaticky se zvolí režim obrazu a automaticky se optimalizuje nastavení HDR. Kromě vynikající kvality obrazu z tohoto panelu což je zde hlavní a nejdůležitější prodejní argument Inzone M9 nabízí vysoké rozlišení, skvělé barvy a působivý kontrast, takže hry na PS5 a PC vypadají opravdu nádherně. Trnem v oku však zůstává problematické nastavení pro dosažení maxima fps a aktuální cenovka, která je v době psaní recenze 27.999, – CZK. Bohužel konkurence v současné době nabízí lépe vybavené monitory za podstatně nižší pořizovací cenu.

Článek TEST: Sony Inzone M9 – Herní monitor s prémiovou cenou se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno