Soud v Brazílii nařídil společnosti Apple, aby zaplatila 19 milionů dolarů jako odškodné za to, že neposkytla nabíječky ke každému iPhonu, který v zemi prodá.

Pokud si vzpomínáte, technologický gigant začal s touto praxí již v roce 2020, kdy odhalil rodinu iPhone 12, a od té doby je společnost v hledáčku brazilských zákonodárců.

Zpráva zveřejněná agenturou Reuters uvádí, že bylo vydáno rozhodnutí, které donutí Apple zaplatit pokutu 19 milionů dolarů jako „sociální škody“. Rozhodnutí zřejmě učinilo brazilské sdružení dlužníků, spotřebitelů a daňových poplatníků (AMBCC).

Je evidentní, že na základě zdůvodnění ‚green initiative‘ žalovaný ukládá spotřebiteli dálší nákup adaptérů nabíječky, které byly dříve běžně dodány spolu s produktem.

Společnost Apple přestala přibalovat nabíječky k iPhonům od doby, kdy se objevil iPhone 12, ve snaze snížit uhlíkové emise a snížit hromadění elektronického odpadu. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé již vlastní nabíječky pro iPhone, kalifornská firma se domnívá, že by bylo zbytečné poskytovat je s každým dalším telefonem, i když je třeba poznamenat, že Apple je nadále prodává samostatně.

Z obchodního hlediska má poskytování nabíječek ke každému iPhonu také dopad na ziskové marže, ať jsou tyto náklady jakkoli malé, takže jde o bonus navíc, i když to Apple pravděpodobně nikdy nepřizná, kvůli jeho sklonu pokračovat ve svém současném i budoucím úsilí kampaně šetrné k životnímu prostředí.

Apple se proti rozhodnutí údajně odvolá, ačkoli rozhodnutí soudu státu Sao Paulo je pevné a věří, že se společnost dopouští nekalých praktik prodejem svého vlajkového produktu bez nabíječky. Krátce poté, co Apple, konkurenti jako Samsung a Xiaomi přestali poskytovat nabíječky, a to i pro velmi drahé smartphony, jako jsou skládací varianty, a to navzdory tomu, že si od spotřebitelů účtují tučnou částku.

Vzhledem k tomu, že to není poprvé, co brazilské úřady zasáhly Apple kvůli jejich obchodním praktikám namířeným proti spotřebitelům, je možné, že bude nutné skutečně  pokutu zaplatit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno