Pro Apple a Qualcomm je to hrozný den, protože obě společnosti výrazně ztratily na ceně akcií a tržní hodnotě po zprávě, že Čína zakázala používání iPhonů mezi vládními zaměstnanci. Zatímco výrobce čipové sady v San Diegu byl ovlivněn zákazem, jeho cena akcií klesla také kvůli zprávě, že Huawei v roce 2024 přejde výhradně na Kirin SoC, což vedlo ke ztrátě 60 milionů objednávek čipů pro Qualcomm, což se promítne do příjmů, které se snižují o miliardy.

Akcie Applu klesly až o 5,1 procenta, což vedlo ke ztrátě 212 miliard dolarů v tržní hodnotě, Bloomberg uvádí, že Qualcomm prošel podobnou ránou, přičemž jeho podíl klesl o 7,2 procenta a ve čtvrtek klesl na 106,4 dolaru. Vzhledem k tomu, že společnost SMIC úspěšně vyrábí Kirin 9000S pro nedávno oznámený Mate 60 Pro 5G Huawei, analytik Ming-Chi Kuo oznámil, že Qualcomm bude bojovat v cenové válce čipových sad, kde bude muset nabízet několik modelů za konkurenceschopnou cenu a přitom obětovat zisky.

Navzdory sankcím uvaleným na Huawei ze strany USA v roce 2019 se odhaduje, že bývalý čínský gigant smartphonů letos nakoupil 40–42 milionů čipových sad Qualcomm. Čína je objemově největším trhem se smartphony na světě a ztráta milionů objednávek pro rok 2024 v jediném regionu je receptem na katastrofu. I když se Qualcomm může stále spolehnout na svůj prodej 5G modemu, nemusí to stačit k tomu, aby ho udrželo nad vodou, ne když Apple usiluje o vlastní návrh modemu, který bude údajně debutovat v roce 2025.

Kirin 9000S možná neudrží krok výkonu a energetické účinnosti nadcházejícího Snapdragonu 8 Gen 3, ale jeho existence má jen málo společného s přímou konkurencí s vlajkovými SoC a spíše se snížením závislosti na americké technologii. Huawei prokázal, že může uvést na trh budoucí čip Kirin se zavedenými sankcemi díky SMIC, a tato zpráva se nelíbila americkým vládním úředníkům, kteří údajně zkoumají myšlenku prosazení přísnějších obchodních omezení na obě čínské firmy.

Jak napětí mezi USA a Čínou stále narůstá, Apple i Qualcomm se ocitly v hledáčku s malou šancí na rychlé řešení mezi oběma zeměmi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno