Vnímání přidané hodnoty herních notebooků se během posledních několika let diametrálně posunulo. Z dříve věčně omílané nutnosti kompromisu mezi pomyslným triumvirátem ceny, výkonu a spotřeby je dnes už jen klišé.

Je-li pro vás mobilita zásadním kritériem, přenosný počítač nemusí za desktopem příliš zaostávat a dnes už ani extrémně nezatíží vaši peněženku. Notebooky stavěné na míru hráčům jsou dostupnější než kdy dřív, používané grafické čipy se od klasických desktopových bratříčků příliš neliší a obrovské rozměry i žíznivá spotřeba jsou taktéž minulostí.

Základem je styl

Minimálně to dokazuje nová řada Lenovo Legion, která přináší na pulty obchodů pod štítkem Y530 patnáctipalcové stroje se zcela novým šasi. Do budoucna se můžete těšit i na řadu Y730. Pryč jsou masivní designové prvky. Noví legionáři se chlubí antireflexními IPS displeji s obnovovací frekvencí až 144 Hz zapuštěnými do těla s téměř neviditelnými rámečky. Jednoduché, ale striktní hrany, minimalistický nadčasový design, tloušťka pouhých 24 mm a v případě 15“ variant váha 2,3 kg i přes přítomnost inovovaného efektivního systému duálního chlazení. To vše pak pod displejem uzavírá elegantní bíle rozzářená klávesnice s 1,7mm zdvihem tlačítek. Troufám si tvrdit, že designově se značka Legion posunula o třídu výše a dospěla.

Horkokrevný výkon v ledové vichřici

Chlazení je nepochybně alfou a omegou herních zařízení a v případě notebooků to platí dvojnásob. Lenovo vyvinulo systém s odděleným odváděním tepla z grafické karty a procesoru. Dva chladící ventilátory se starají o efektivní air-flow napříč tělem notebooku. Výrobce slibuje také výrazné snížení hluku díky 70 samostatným lopatkám ventilátorů.

Přestože si Lenovo dalo záležet právě na designu, novinky se ukrývají i uvnitř. Srdcem nové notebookové řady Lenovo Legion Y530 jsou totiž procesory 8. generace Intelu – konkrétně čtyřjádrové Intel Core i5 8300H a hlavně šestijádrové Intel Core i7 8750H. Jen pro představu – nová Core i5 8300H ve většině testů překonává svého o třídu vyššího předchůdce Intel Core i7 7700HQ přibližně o 10 %. A pokud budete chtít srovnávat s desktopem, Intel Core i7 7700 s totožným počtem jader a vláken je v Cinebench nebo Userbenchmark testech jen o 10 % rychlejší. To už je opravdu dostatečná porce výkonu nejen pro herní, ale také náročnější pracovní nasazení.

Co se týče výkonu grafického, napříč portfoliem si můžete vybrat z variant osazených desátou řadou čipů NVIDIA – GeForce GTX 1050, GeForce GTX 1050Ti nebo GeForce GTX 1060. Notebooky tak budou spolehlivou stanicí pro hraní ve FullHD rozlišení, přičemž i u nejlevnějších variant se nemusíte bát, že byste si při drobných kompromisech v nastavení detailů nevyzkoušeli nejnovější tituly s plynulým snímkováním. Koneckonců právě perfektní zážitky z her jsou tím, o co tady jde na prvním místě.

Vše ostatní, co máme rádi

Jistě – design a výkon jsou možná tím největším lákadlem. Bylo by ale nefér opomenout vše ostatní. Nechybí možnost osazení až 32 GB DDR4 RAM s frekvencí 2666 MHz. Konfigurace také nabídnou úložiště s až 512 GB SSD disky PCIe včetně velmi rychlého NVMe rozhraní nebo 2 TB HDD s podporou technologie Intel Optane. Nemáte zrovna k dispozici sluchátka? Žádný problém. O slušnou kvalitu reprodukce zvuků přímo z těla stroje se totiž postarají reproduktory Harman s technologií Dolby Audio.

Konektorová výbava je bohatá a umístěna z větší části na zadní straně šasi – jedno USB-C, tři klasická USB, Mini DisplayPort, HDMI, síťový konektor RJ-45, kombinovaný 3,5“ jack pro audio vstup i výstup a také slot pro zámek.

Krok kupředu

Lenovo zkrátka a dobře nepromarnilo svou šanci a na trh přináší svěží vítr v podobě velmi vydařených produktů. Ač cílí především na segment hráčů, díky kombinaci výkonných komponent a vytříbeného vzhledu může oslovit mnohem širší spektrum potenciálních zákazníků. Ceny navíc zůstávají na úrovni těch, které známe z poslední doby. Celé portfolio řady Lenovo Legion si můžete prohlédnout na Lenovo.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno