Asus letos na veletrhu MWC v Barceloně představil hned několik verzí ZenFone 5. A my se dnes díky českému zastoupeni Asus podíváme na jeho základní model.

Na první pohled vás okamžitě zaujme displej s poměrem stran 19:9, který vyplňuje takřka celou plochu zařízeni a je ohraničen jen minimálním rámečkem. Díky tomu není telefon extrémně velký a vejde se pohodlně do kapsy. Krásný dojem kazí jen záložka (notch), v horní části displeje kde se ukrývají senzory kamera a reproduktor. Záložku naštěstí po softwarové aktualizaci můžete alespoň schovat a pote již nepůsobí již za tak rušivě. Trochu na schodu je fakt, že Asus neosadil telefon OLED displejem a tak je ve tmě vykrojeni stále patrné. Záda telefonu působí kovovým dojmem a sbíhají se k senzoru otisku prstů, který je umístěn uprostřed nich v ideální pozici, takže jej velmi snadno a téměř okamžitě nahmatáte.

Co se střev telefonu týče, tak Zenfone 5 je poháněn výkonným procesorem Snapdragon 636. Jedná se o výkonný procesor pro mobily střední třídy. K plynulému běhu mu dopomáhá 4GB operační paměti a 64GB vnitřní paměti, na kterou uložíte v celku slušnou porci dat. A to i presto, že si samotný systémem trochu místa usurpuje pro sebe. Navíc je telefon vybaven hybridním rozšiřujícím slotem, kam lze umístit buď druhou SIM, nebo paměťovou kartu.

Telefon v době testu pohaněl Android 8.0 s nadstavbou od Asusu, která však není nikterak rušivá a ani neobsahuje zbytečný balast, jako je tomu u některých konkurenčních zařízeni. Systém je svižný a Asus vsadil na tolik populární umělou inteligenci, která vám bude na pozadí řídit radu akcí telefonu. Díky tomu telefon s 3300mAh baterií dokáže vydržet opravdu dlouho a to i v případě intenzivního používaní. Ovšem občas pro výdrž baterie obětuje některé aplikace na pozadí, které na to úplně stavěny nejsou. Může se tak stát že notifikace o novinkách v aplikaci získáte až při samotném zapnutí dané aplikace. Dále dokáže telefon chytře napovídat, které aplikace spouštíte nejčastěji a ty vám umístí na rychlou volbu. Umělá inteligence je v provozu i při nabíjení kde se telefon učí, jak s ním pracujete a jak často jej nabíjíte, tím šetři baterii, ale současně se dostatečně rychle nabiji, O což se postará rychlé nabíjení QuickCharge.

V Asusu mysli také na zabezpečení telefonu  a tak Vás ZenFone 5 již při prvním spuštění okamžitě vyzve k zadání PINu, otisku prstu, či skenu tváře. Pro odblokování zabezpečení můžete využít jak odemykání obličejem tak čtečku otisku prstu, která je rychlá a reaguje okamžitě a navíc nabízí i základní gesta, kdy si například s její pomocí můžete stáhnout horní lištu,

Jak už samotná krabička napovídá Asus se u tohoto modelu soustředil hlavně na fotoaparát a snaží se tak prorazit mezi fotomobily. Musím řici, že se mu to celkem daří. Duální kamera ve spojení s umělou inteligencí, která okamžitě nastavuje scénu podle toho, co fotíte, odvádí skvělou práci. 12MPx senzor od Sony se světelností f/1,8 vytváří krásné snímky i za špatného osvětlení a se 4 fázovou optickou stabilizací je udrží krásně ostré. Druhá kamera je 8MPx se světelností f/2,2 a díky širokému 120° záběru je ideální pro panoramatické snímky. Co se videa týče, tak ani zde telefon nikterak nezaostává a je schopen pořizovat záběry až v rozlišení 4K při 30fps ovšem v případě Full-HD je možno zaznamenávat až se 120fps a v prápadě HD rozlišení je to až 240fps, tomu pomáhá 3-osá elektronická stabilizace obrazu.

Noční scéna fotografována Zenfone 5 – fotografie bez dodatečných úprav pouze ořez

Ve hrách Zenfone 5 také nezaostává. Přesto že je ale psán jako podporovaný na stránkách EpicGames, tak se nám bohužel populární Fortnite spustit nepovedlo. S dalšími náročnějšími hrami ale problém neměl. A PUBG nebo Galaxy On Fire běžely nádherně, bez sebemenších zaškubnutí. Tomu pomohl i Velký a jasný IPS panel, který, nabízí parádní podívanou.

Pokud vám tedy nevadí záložka a chcete pěkný moderně vyhlížející kousek za příjemnou cenu, pak směle do toho. Osobně bych ale maličko připlatil za verzi 5z kde získáte mnohem výkonnější procesor a to Snapdragon 845.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti ASUS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno