Trh s herními monitory neustále roste. Dalo by se říci, že každý den se oznámí nějaký nový monitor, který se svými specifikacemi splňuje podmínky herního monitoru.

Ovšem připravit monitor, který by vystoupil z řady a zastínil všechny ostatní, už taková sranda není. Není divu, že společnosti Asus to od oznámení do samotného zahájení prodeje trvalo neuvěřitelných 18 měsíců. Tím nechceme říci, že by to byla jejich vina, ale pokud chcete uvést na trh monitor, který bude mít plnohodnotnou certifikaci G-Sync HDR musí panel projít hned několika kolečky na ústředí společnosti Nvidia, kde ho přezkoumají a otestují dle jejich nejpřísnějších kritérií pro přidělení této certifikace.

Asus toto vše dokázal a koncem minulého roku začal prodávat naprostou bestii v oblasti herních monitorů, což ukazuje i jeho cena, která činní neuvěřitelných 60.000,- Kč.

Proč je ale tak strašně drahý?

Monitor podporuje rozlišení 4K a to až při 144Hz. To vše při variabilní obnovovací frekvenci díky plné podpoře G-Sync HDR od Nvidia. To vše doplňuje HDR při svítivosti 1000 nit a full-array local diming pro dosažení maximálního podání černé barvy. Navíc by to nebyl herní monitor, kdyby neměl nějaké to RGB a další gamingové prvky.

4K IPS displej při úhlopříčce 27“ podporuje 10bit barevný prostor, nabízí 178° úhel pohledu s odezvou pouhé 4ms. Je z výroby kalibrován a splňuje 97% DCI-P3 a 99% Adobe RGB barevného prostoru, což z něj dělá i kvalitní monitor pro kreativní práci. S plnou podporou HDR a kontrastního poměru 50000:1 spolu s 1000 nit svítivosti, jsou veškeré barevné prezentace naprosto dech beroucí. Pro zajištění pravé černé obsahuje panel neuvěřitelných 384 zón podsvícení. V neposlední řadě, panel obsahuje quantum-dot technologii pro vylepšení kontrastního poměru. Takže záblesky jsou maximálně uvěřitelné a bodové podsvícení dodává především nočním scénám skutečnou atmosféru.

I když monitor zvládá to nejlepší z nejlepších, stále jsme trochu limitováni schopnostmi dodat všechny ty pixely a barvičky po kabelu. Proto si můžete vybrat jen z následujících variant:

  • 144Hz (overclock) při 4K s 4:2:2 chroma subsampling (8-bit hloubka barev)
  • Nativní 120Hz při 4K s 4:4:4 chroma subsampling
  • Až 120Hz při 4K s HDR a 4:2:2 chroma subsampling
  • Až 98Hz při 4K s HDR a 4:4:4 chroma subsampling

To jsou momentální limity, se kterými se s aktuálním DisplayPort 1.4 musíme bohužel smířit, ale i tak to není žádná hrůza, protože se současným HW málo kdo vůbec na takovéto parametry dosáhne. A zde získáte to nejlepší pro hraní her, co lze. Pro hry bez HDR můžete mít 4K rozlišení při 144Hz. Pro HDR hry musíte pár těch Hz oželet, ale i tak budete na míle před konkurencí. Co se ostatních parametrů týče, dostanete do rukou, respektive před oči maximální top, jaký lze aktuálně zakoupit. Input lag méně než 9ms, odezva obrazovky 4ms, minimální backlight bleading a garanci 0 vadných pixelů. V neposlední řadě, poslední generaci Nvidia G-Sync HDR pro ten nejplynulejší obraz bez jakéhokoliv trhání.

V menu monitoru naleznete mnoho nastavení a funkcí pro úpravu obrazu s řadou již přednastavených profilů, ať už pro FPS, RTS, či filmové nadšence. Navíc s funkcemi jako flickerfree a bluelight filtr můžete před monitorem strávit mnoho hodin. Je zde i světelný senzor, který upravuje jas podle okolního osvětlení. Na zadní straně najdete RGB logo ROG a pivot, se kterým lze monitor jednoduše otočit o 90°. Navíc vám bude monitor efektně promítat logo na stůl.

Monitor je bezesporu špička ve své kategorii, aby také ne s takovou cenovkou. Proto mě osobně udivilo pár detailů, které ovšem mohly být specifické pouze pro námi testovaný kus, jelikož ten už stihl objet skoro celou republiku a strávil mnoho času v nejrůznějších redakcích.

  • Prvně mě zarazilo, že když jsem dal PC do úsporného režimu, velmi často se stávalo, že monitor sice oznámil, že již nemá signál ale nevypnul se a zůstal velmi jemně svítit. Při úplném vypnutí PC se monitor většinou vypnul korektně ale chápu, že takto výkonný stroj potřebuje aktivní chlazení, ale proč musí větráček běžet i u vypnutého monitoru? Jediná možnost jak vypnout větráček úplně bylo odpojit monitor od napájení, kterým je opravdu obrovský adaptér.
  • Dále mi celkem chybělo dedikované tlačítko na zdroj signálu. Pokud máte připojeno více než jedno zařízení a chcete mezi nimi přepnout, musíte do menu a proklikat se skrz menu pro přepnutí, ovšem tímto neduhem trpí i řada monitoru konkurenčních značek, například Samsung.
  • A pokud si ve Windows 10 povolíte HDR připravte se na to, že monitor se bude velmi často přepínat a problikávat a to i v případě, že si na Youtube přepnete video do fullscreenu.

Asus ROG Swift PG27UQ převyšuje snad všechny herní monitory na trhu a s čistým svědomím ho můžeme přirovnat k technologickým výstřelkům jakými jsou například Bugatti Veyron, nebo Concorde. Monitor zkrátka dokazuje, čeho všeho jsou schopni ve společnosti Asus dosáhnout. Věříme, že za několik let budou zde použité technologie standardem a tím pádem klesne i pořizovací cena.

Za zapůjčení monitoru děkujeme společnosti ASUS Česká republika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno