V dobách klasických tlačítkových telefonů patřila značka Motorola mezi nejuznávanější na trhu, ale s příchodem dotykových smartphonů se její pozice značně změnila i tak má ale co nabídnout.

Přehled a vybavení

Telefony Motorola Moto G na trhu smartphonů patří do segmentu nižší až střední třídy, ale Moto G100 se snaží proniknout výš. Zařízení je osazeno procesorem  Snapdragon 870 5G SoC, 8 GB RAM, 128 GB úložného prostoru a cenovkou do 10.000,- CZK (vč. DPH).

Společnost Motorola dala modelu Moto G100 poutavý barevný design. Testovaný model byl v provedení Iridescent Ocean, tedy zadní strana byla vyvedena v odstínu modro fialové barvy.

Čtyři fotoaparáty vzadu jsou umístěny v mírně vyvýšeném čtvercovém kosočtverci na levé straně, přičemž tři objektivy jsou obklopeny tyrkysovým rámečkem.

Celkově se jedná o velmi velké zařízení s 6,7palcovým displejem, po jehož obvodu je vcelku slušně silný rámeček. Měří 168,38 mm vysoký a 73,97 mm široký a 9,69 mm silný, váží 207 g a  poměr obrazovky k tělu  je průměrných 84,2%.

Snímač otisků prstů je integrován do tlačítka napájení na pravé hraně, které také obsahuje poměrně malý kolébkový ovladač hlasitosti. Levá hrana má tlačítko, které vyvolává Google Assistant, a na spodní hraně je 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, nebo třeba i externího mikrofonu, hned vedle je nabíjecí port USB-C. Pokud hledáte ochranu proti vodě a prachu, nenajdete ji zde: Motorola na svých webových stránkách uvádí, že model G100 má „vodoodpudivý design“, ale není tu žádná certifikace IP.

Mínusem je integrování jen jednoho reproduktoru, což příliš nepotěší uživatele, kteří na telefonu rádi sledují filmy, seriály nebo hrají hry.

Displej

6,7palcová obrazovka IPS má obnovovací frekvenci 90 Hz a rozlišení 2 520 x 1 080 pixelů (409 ppi) a podporou HDR. Je ostrý a jasný a dokonale vhodný pro sledování videa. Jedinou nevýhodou jsou dva výřezy, ve kterých jsou umístěny přední kamery na pravém horním okraji: obklopení obou objektivů je velké a velmi rušivé. Největším problémem, který s tímto displejem mám, je jeho jas. Displej je docela lesklý a zároveň ne příliš jasný. Tato kombinace není dokonalá na přímém slunečním světle.

 

Do telefonu lze umístit dvě SIM karty nebo jednu SIM a jednu kartu MicroSD. K dispozici je 128 GB interního úložiště, z nichž 18 GB je použito po vybalení z krabice, takže 110 GB je volných. Čipovou sadou je Qualcomm Snapdragon 870 5G s 8 GB RAM.

Fotoaparáty

Moto G100 má dva přední fotoaparáty: 16MP f / 2,2 širokoúhlý a 8MP f / 2,4 ultraširokoúhlý (118 °). Přepínání mezi těmito dvěma způsoby je jednoduchá věc klepnutím na ikonu na obrazovce pod hledáčkem obrazovky. Je hezké mít více možností selfie, i když za cenu dvou výřezů v obrazovce.

Na zadní straně je mobil vybaven třemi fotoaparáty a snímačem ToF pro lepší automatické zaostřování. Ačkoli by to mohlo vypadat jako systém čtyř kamer na papíře, v praxi máte dva hlavní fotoaparáty – 64MP širokoúhlý fotoaparát a 16MP ultra širokoúhlý objektiv. Parametry kamer jsou: zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,7) + 16 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4) + 3D senzor ToF pro lepší ostření. G100 dokáže velmi dobře pořizovat makro fotografie, k jejich pořízení však telefon využívá ultraširokoúhlý snímač, který dokáže ostřit z větší blízkosti.

Příjemně mě překvapila kvalita fotografií pořízených hlavním fotoaparátem – jsou ostré, se spoustou detailů a zobrazují pěkný dynamický rozsah. Když je dostatek světla, můžete dosáhnout slušných výsledků, ale jak budou podmínky komplikovanější, bude patrný pokles kvality obrazu. Velmi dobré výsledky předvádí G100 i v  režimu makro a selfie.

Příležitostní filmaři budou jistě velmi příjemně potěšeni možností natáčení ve vysokém rozlišení. Motorola G100 totiž zvládá záznam v 6K @ 30 FPS případně pak 4K @ 60 FPS. Samozřejmostí je softwarová stabilizace. Co se záznamu audia týče, tak G100 disponuje funkcí Audio Zoom, která pomocí speciálního mikrofonu dokáže zacílit na sledovaný objekt a odstínit rušivé zvuky z okolí.

Software a uživatelské prostředí

Společnost Motorola na svých telefonech nepoužívá bloatware a doplňky jsou většinou omezeny na konkrétní vylepšení přístupné prostřednictvím jediné aplikace Moto. To vám umožní nastavit ovládání gesty, přizpůsobit nastavení her, nastavit tapety atd. Popravdě řečeno, jako dlouhodobý uživatel smartphonů společnosti Samsung jsem si na pro mě velmi inovativní ovládání gesty musel zprvu chvíli zvykat a často jsem musel koukat do nápovědy, jak například udělat snímek obrazovky atd. Jinak je systém velmi rychlý a pružný, otázkou zůstává, jak by se choval po půlroce užívání a zaplnění paměti množstvím aplikací, které denně využívám.

Baterie a výdrž

Skutečný problém nastává u výdrže. Kapacita baterie je 5,000mAh a výdrž Díky Snapdragonu 870 a 90Hz LCD s Androidem 11, se kterým telefon dorazil, byla jeho životnost pouhých +/- 12 hodin a to na dnešní poměry není opravdu hodně. V okamžiku, kdy například z telefonu vytvoříte mobilní hotspot, pak výdrž rapidně klesá. Z tohoto důvodu se nedá Motorola G100 i přes integrovaný procesor doporučit pro delší hraní her, leda byste měli po kapsách power banky. Ovšem ani v nabíjení telefon netrhá kdovíjaké rekordy z 0 – 100% se telefon nabije za něco mále přes 2 hodiny. Mínusem je také absence bezdrátového dobíjení.

Závěrem

Moto G100 je telefon střední třídy, který je cenově dostupný, podporuje 5G, má velký displej, který je příjemný na pohled, dva přední fotoaparáty dodávají větší flexibilitu selfie než obvykle a i zadní fotoaparáty odvádí také velmi slušnou práci. Velkým plusem je zachování 3,5mm jack konektoru. Problémem jsou potom výdrž baterie, pomalé nabíjení včetně absence bezdrátového dobíjení,  nulové krytí IP pro odolnost proti prachu i vodě a dva poměrně velké výřezy na kamery v displeji.

Klíčovým problémem Moto G100 není samotný telefon, ale konkurence. Trh střední třídy je přeplněný a na výběr je spousta alternativ, mnohdy i levnějších.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno