Motorola se vytáhla s dosti zajímavým kouskem smartphonu, jen co je pravda. Ačkoli model s názvem Motorola Edge 20 má i svého lepšího bratříčka s označením Pro, celkově se rozhodně nemá za co stydět. Bohužel trpí několika neduhy, kterých si povšimnou zejména ti, kteří kladou důraz na audio schraňování multimediálního obsahu.

Motorola Edge 20 sází na plochý design a hranatější konstrukci. Smartphone tak vypadá patřičně elegantně, na čemž se podílí i zadní strana. Je pravda, že na ní docela dost ulpívají otisky prstů, ale na pohled to zkrátka vypadá pěkně. Štíhlá konstrukce a nízká váha zajišťuje snadno manipulaci v ruce a pohodlné uchopení. Odlehčené provedení vám nebude dělat ostudu a mobil rozhodně nepůsobí levným dojmem. V ruce se s ním pracuje velmi dobře. Podíl na tom mají dostatečně velké widgety, na které snadno dosáhnete, a „swajpovací“ ovládání, které vám rychle přejde do krve a na již tradiční trojici virtuálních tlačítek ve spodní liště displeje si už nevzpomenete.

Displej nabízí slušné pokoukáníčko

Přední stranu zaujímá prostorný 6.67palcový OLED displej s rozlišením 2400×1080 obrazových bodů, který se postará o ostré zobrazení veškerého multimediálního obsahu. Hráči jistě ocení vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz, díky čemuž nemá problém ani se zobrazením her a náročné akce. Vše se odehrává krásně plynule a v sytých barvách. Funkce adaptivního jasu je sice samozřejmostí, ale podpoří dobrou čitelnost v každé situaci. Osobně mě po uživatelské stránce potěšila možnost náhledu displeje pouhým naklopením. Snadno tak zkontrolujete příchozí notifikace. Na druhou stranu chybí pro mnohé praktická dioda, která dle barvy a typu blikání signalizovala dokonce i typ oznámení.

Nešťastná konstrukce fotoaparátů

Zadní stranu zaujímá trojice fotoaparátů, přičemž hlavní kamera se pyšní rozlišením 108 Mpx. Doplněn je 16Mpx širokoúhlým fotoaparátem a 8MPx teleobjektivem. Paradoxně je mechanické zpracování fotoaparátů velkou slabinou celého zařízení. Fotoaparáty svou konstrukcí vystupují do popředí. A to tak výrazně, že se smartphone položený na stole hýbe. Nestabilní poloha je jedna věc, zvýšené riziko odření fotoaparátů druhá. Alespoň částečně pomáhá nasazení ochranného pouzdra. V našem konkrétním případě měkký silikonový obal, který je součástí balení. Tužší karbonové by v tomto případě jistě stálo za zvážení.

Z hlediska výkonu trojice zadních fotoaparátů nedopadá špatně. Snímky jsou velmi slušné, mají přesné barvy a k dispozici je celá řada vychytávek, jako noční vidění, panorama, skupinové selfie nebo duální snímek, který snímá záběr před i za vámi současně. Hračičkové to určitě ocení. Samozřejmostí je možnost nahrávání videa až v UHD kvalitě, v režimech časosběr, pomalý pohyb a opět duálního snímku.

Absence jacku zamrzí

Víceméně jsem neměl problém i při takto velkém displeji dosáhnout na základní tlačítko zapnutí a Google asistenta. Výjimku tvoří tlačítka pro zesílení a zeslabení. Vzhledem k pozici jsou pro mě, jakožto leváka, zcela nedosažitelná. Pravou rukou je to samozřejmě lepší, přesto jsou tak vysoko, že bych se během chůze jednou rukou bál banální proces, jakým je zesílení hudby, absolvovat. Ale ono to s tím poslechem zase nebude tak slavné, jak si řekneme vzápětí. Motorola Edge 20 disponuje pouze jedním reproduktorem. Na základní ozvučení to stačí, avšak žádnou audio hitparádu nečekejte. Mnohem víc však zamrzí, že zde nenajdete klasický 3.5mm jack pro připojení i těch nejobyčejnějších sluchátek. Pro poslech hudby jste tak odkázáni pouze na bezdrátová Bluetooth sluchátka, což je samozřejmě jisté omezení.

Hardware – ten potěší

Motorolu Edge 20 pohání výkonný 8jádrový procesor Snapdragon 778G, který je doplněn bohatou 8GB RAM, díky čemuž se s velmi dobrou potáže nejenom s moderními aplikacemi, ale také mobilními hrami a pokročilým multitaskingem. Na vše dohlíží operační systém Android 11 a chod je tak krásně plynulý od běžných procesů až po ty velmi náročné.

Vše doplňuje úložiště s kapacitou 128 GB, které vám umožní uložit opravdu pořádnou nálož multimédií, her a dalšího softwaru. Vzhledem k tomu, že nenabízí rozšiřující slot pro microSD kartu, je v této třídě větší úložiště nutnost. Model je rovněž připraven na nejnovější 5G sítě. Útlejší design je vykoupen menší kapacitou baterie, která čítá pouze 4000 mAh a upřímně by mohla být o něco vyšší. I tak ale vydrží v pohotovostním režimu až 2 týdny (znamená vůbec jej nepoužíváte). Delší výdrž na jedno nabití podporuje také režim úsporné baterie. Samozřejmostí je podpora rychlého 30W napájení.

 

PŘEHLED RECENZE
Motorola Edge 20
75 %
test-motorola-edge-20-pekny-kousek-ale-setri-tam-kde-to-bezny-uzivatel-pociti-nejvic<font size="3">Motorola Edge 20 je stylový smartphone, u kterého hraje prim především displej. Potěší tak z hlediska výkonu a velkou parádu nadělají i solidně vybavené fotoaparáty. Vytknout se dají v zásadě jen drobnosti, které však ve výsledku působí poměrně otravným dojmem. Chybějící jack, nižší kapacita baterie, absence slotu pro paměťovou kartu, objektivy fotoaparátů vystoupené tak, že se mobil na stole viklá… Nutné ústupky bohužel spadají do těch nejběžnějších uživatelských sfér a o to bolí víc. Mohlo by se až zdát, že Motorola svým modelem Edge 20 na komfort standardních uživatelů tak trochu kašle a jako by nám mezi řádky říká, že toto není nic pro běžné lidi. Tomu nakonec odpovídá i cenovka 12990 Kč..<br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno