Společnost Sony se z bojů na poli mobilních telefonů de facto zcela vytratila a v současnosti určitě nehraje první ligu. Teď se však tato populární japonská značka opět vynořuje z hlubin smartphonů, a to s vlajkovým modelem Sony Xperia 1 III.

 

Designové zpracování

Když jsem naposledy třímal v ruce mobilní telefon Sony, byl to rovněž stylově vypadající kousek. Jednalo se o Sony Xperia L, který se vyznačoval jemně prohnutými plastovými zády, což rozhodně nebyl běžný tvar. Novinka Sony Xperia 1 III je po stránce provedení takový podlouhlý elegán. Na pohled je toto zeštíhlení takřka neviditelné. Až při uchopení si uvědomíte, jak je tento tvar a konstrukce super. Přestože má displej úhlopříčku 6.5 palců, zařízení se velmi pohodlně drží, perfektně padne do dlaně a díky lehkosti se dá s patřičnou praxí efektivně ovládat i jednou rukou. Ovladatelnost usnadňují jednak různé režimy, jednak smysluplně umístěná tlačítka, která jsou díky útlejšímu tělu také lépe dostupná. Tady mám na mysli především tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Pokud jste leváci, stačí vám jednou rukou podržet tlačítko a instantně zapnete foťák, opětovným stiskem okamžitě fotíte. Jednoduše, okamžitě. Rám obsahuje také tlačítka pro nastavení hlasitosti, spuštění Google asistenta, slot pro karty a samozřejmě tlačítko zapnutí/snímač otisku prstu. Díky zapuštění dovnitř nedochází k nechtěné aktivaci telefonu v kapse. Obrazovku telefonu navíc snadno rozsvítíte pohybem a poklepáním na displej. Horní část displeje disponuje praktickou diodou, která signalizuje příchozí upozornění. Jednu poznámku také k paměťovému slotu – otevřete jej snadno pomocí prstů.

Prémiové materiály

Displej smartphonu je kryt sklem Corning Gorilla Glass Victus, který patří v současnosti mezi to nejodolnější a výrazně zvyšuje ochranu před poškrábáním a při pádu. Konstrukce s certifikací IP65, respektive IP68 podporuje zvýšenou odolnost vůči vniknutí vody a prachu. Zadní strana využívá matnou úpravu, kterou svými otisky zapatláte až při velké námaze, takže telefon na pohled stále vypadá jako ze žurnálu.

Displej, který vás vystřelí z kalhot

Veškerý obsah vám zprostředkuje špičkový OLED displej. Nabízí ultra jemné rozlišení 4K HDR a především extra rychlou obnovovací frekvenci 120 Hz. Na ploše si tak vychutnáte plynulý a hladký obraz při surfování po internetu, prohlížení obrázkových galerií, scrollování objemných dokumentů, ale také pokročilém gamingu. Pro hraní her máte navíc k dispozici samostatný herní režim, který vám skýtá bohaté možnosti nastavení – od ničím nerušeného hraní až po možnost pořizovat záznamy. Samozřejmostí je také sledování filmů a videí. Vizuální obsah je díky provedení bez různých designových prvků a poměru stran 21:9 rozvržen velmi pohodlně a jednolité provedení podpoří komfortní konzumaci veškerého obsahu ze streamovacích aplikací, IP TV apod.

Multimediálním zážitkům notně pomáhá také ozvučení. Rámečky displeje obsahují zabudované reproduktory, které jsou ovšem tak elegantně schované, že nenarušují vzhled telefonu. Celkový výkon je velmi solidní a zajišťuje komfortní ozvučení filmů, videí, her, poslech hudby i mluveného slova. Dozajista potěší přítomnost 3.5mm jacku pro připojení běžných sluchátek. Osobně moc nechápu, proč se jej výrobci dobrovolně zbavují, takže u tohoto high-endového zařízení to rozhodně vnímám jako přednost.

Takový výkon by chtěl každý

Kombinace procesoru Snapdragon 888 a 12GB RAM nemá problémy ani s těmi nejnáročnějšími aplikacemi a multitaskingem. Svižně zpracuje náročné procesy a pracuje velmi svižně a spolehlivě jak při standardní činnosti, tak vysoké zátěži, například při hraní 3D her. Jedinou výtkou je jen chlazení. V rámci benchmark testů se smartphone za několik minut v nejvyšší zátěži nepřirozeně zahřál, a to až na několik minut. Chlazení bude tedy na parametry procesoru poněkud slabé, nebo v Sony chtěli umožnit hráčům hrát venku a v zimě bez rukavic, protože záda telefonu hřejí opravdu hodně.

Baterie – žádný zázrak, ale solidní standard

Baterie s kapacitou 4500 mAh není nic, z čeho byste měli jít do kolen. Pořád se však jedná o solidní kapacitu, která zvládne celý den v provozu na jedno nabití. Nabízí však celou řádku funkcí, které prodlouží životnost a zefektivní její provoz. Podpora rychlého napájení umožní doplnění na 50 % už za 30 minut. Samotná baterie se, dle výrobce, pyšní speciální ochranou, která chrání proti přebíjení a zabraňuje přetěžování. Ve výsledku je tak baterie v ideální kondici i po několika letech používání. Mezi další vychytávky patří podpora bezdrátového nabíjení a možnost sdílení baterie, která udělá z Xperia 1 III nabíjecí podložku pro jiná kompatibilní zařízení.

Fotoaparát – profi technologie v akci?

Sony Xperia 1 III disponuje pokročilým fotosystémem, za který by se nemusel stydět kdejaký profík. Optika od ZEISS je navržena speciálně pro telefony Xperia a přispívá k lepším výsledkům při fotografování. Trojitý fotoaparát se 4 objektivy nabízí automatické ostření a zajistí kontinuální snímání objektů. Snímky jsou dostatečně kvalitní, v přirozených barvách, vysokých detailech a samozřejmě ostré. Sony se chlubí využitím optického teleobjektivu s ohniskovou vzdáleností až 105 mm a rychlým automatickým ostřením pro zachycení dynamických objektů i na větší vzdálenost. Přiznám se, že v této oblasti nejsem nikterak kovaný a při testování fotoaparátu mě ta nepřeberná nabídka funkcí a prvků spíše děsí. Menu je tak napěchované, že se v něm laik (čti já) snadno ztratí. Určitě je ale dobře, že vám foťák Sony Xperia 1 II dává bohaté možnosti, jak se vyjádřit na poli kreativity a pokročilého fotografování (viz například kontinuální sekvenční snímáním, digitální zoom, autoostření očí u lidí i zvířat, expozice, nízká hladina šumu atd.).

Zmínil bych možná jen schopnost zachytit snímky s nízkým šumem, což se hodí třeba při fotografování v noci, respektive za špatných světelných podmínek. Skutečné výsledky při nočním fotografování jsou spíše průměrné a čekal bych poněkud vyšší kvalitu, respektive vyšší projasnění snímků. Alespoň na základě toho, co Sony proklamuje. A ještě jednou pochválím tlačítko závěrky pro snadné spuštění foťáku a fotografování během okamžiku. Aby toho nebylo málo (a to opravdu není), máte k dispozici ještě aplikaci Cinema Pro, se kterou zvládnete náročnější video kejkle.

Děkujeme společnosti Sony za zapůjčení zařízení na test.

PŘEHLED RECENZE
Sony Xperia 1 III
91 %
test-sony-xperia-1-iii-uchvatny-vykon-rychlost-a-preplacany-fotak<font size="3">Sony Xperia 1 III potěší náročné uživatele svým výkonem a luxusním 4K displejem, který díky 120Hz frekvenci zajišťuje hladké reakce a plynulou odezvu. Z konstrukčních předností je třeba zmínit tlačítko závěrky fotoaparátu umístěné v rámečku displeje, snadný přístup k Dual SIM slotu nebo 3.5mm jack. Fotoaparát se chlubí celou řadou funkcí a výkon je rovněž docela slušný. Fotovýbavou a funkcemi se Sony snaží cílit spíše na zkušené uživatele, kteří se v jednotlivých sekcích vyznají a chtějí si své snímky vyladit k dokonalosti. Pro nás běžné uživatele, kteří si chceme vyfotit nějakou tu momentku nebo svého domácího mazlíčka, je většina vychytávek veskrze zbytečná. Z hlediska funkcí oceňují solidní možnosti multitaskingu, práci ve více oknech, přepínání nebo činnost na malé ploše a jednou rukou. Dozajista potěší precizní mechanická konstrukce a zvýšená odolnost konstrukce proti vodě a prachu.<br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno