Společnost Huawei se zapsala především jako výrobce mobilních telefonů, ale kromě toho v jejich portfoliu najdeme také slušnou řádku notebooků. Jak se na tomto přesyceném trhu etabluje model Huawei MateBook 14s? Má co nabídnout, ale rozhodne to s ohledem na konkurenci nebude mít snadné. 

 

Rozbalení a první dojmy 

Notebook Huawei MateBook 14s přišel zabalen do elegantní, bílé krabice. V jejích útrobách se kromě samotného notebooku a nabíjecího kabelu USB-C nic zvláštního navíc nenacházelo. Po vybalení notebook zaujme elegantním vzhledem. Naleštěná konstrukce z hliníku vypadá docela dobře. Připočtu-li k tomu kompaktní rozměry a nízkou váhu, určitě bych se nestyděl s tímto kouskem ukázat někde na veřejnosti. Provedení působí do značné míry bytelné. Nikde nic nepraská, nevrže a nemám strach, že bych kovové tělo nějak nezáměrně poškodil. Na omak je osobní dojem o něco horší, ale dá se to. Víko notebooku se při silnějším stisku lehce promáčkne, na druhou stranu jde otevřít lehce a pomalu jednou rukou. Hmotnost výrobce udává 1.42 kg a díky 14palcovému provedení je ideální pro přenášení v tašce nebo batohu.  

Jak se na něm pracuje? 

Jak již bylo řečeno, vzhledem k tomu, že se jedná o 14palcový notebook, přirozeně chybí numerická klávesnice. Na druhou stranu osobně kvituji, že tyto menší notebooky mají přítomné samostatné klávesy pro rychlé nastavení hlasitosti, jasu displeje nebo podsvícení klávesnice.  

Co se týče klávesnice, odvedli inženýři zatraceně dobrou práci. Klávesy jsou velmi příjemné na stisk, perfektně reagují a umožňují rychlé a komfortní psaní. Jejich mechanismus je navíc relativně tichý, takže i při psaní náročných a dlouhých textů se můžete dobře soustředit a házet svoje myšlenky na virtuální papír bez zbytečného rozptylování. Zkrátka, po technické stránce se na klávesnici píše jedna báseň. I proto zamrzí, že klávesnice nemá české rozvržení kláves a chybí symboly pro diakritiku. I když se považuji za poměrně vypsaného jedince, nezobrazení čárek a háčků do značné míry vadí a paměť občas zaváhá, kdeže se to č, ř, ž skrývá. A to samozřejmě ve výsledku poněkud zdržuje a snižuje produktivitu práce. Tento neduh lze alespoň efektivně vyřešit českými polepy a například společnost HyperX na český trh dodává gamingové klávesnice rovněž bez diakritiky, takže se zase nejedná o úplně výjimečný jev. Klávesnice disponuje podsvícením ve dvou úrovních. Osobně bych ocenil ještě třetí úroveň, nebo alespoň vyšší intenzitu podsvícení. Rozdíl mezi dostupnými úrovněmi totiž není kdovíjaký.  

Na ovládání se podílí také touchpad a dotykový displej. Touchpad je vzhledem k rozměrům notebooku Huawei MateBook 14s prostorný, reaguje přesně, rychle a v zásadě s ním není problém. Neobsahuje samostatná tlačítka a stisk plochy působí lehce plastově a lacině. Osobně jsem si však navykl využívat pro ovládání buď myš, nebo dotykový displej a touchpad, takže tlačítka obecně primárně příliš nepoužívám. Pokud to máte podobně, tlačítka touchpadu můžete ignorovat. 

Další výbava zahrnuje čtečku otisků prstů integrovanou do tlačítka pro zapnutí a webkameru s funkcí rozpoznání obličeje. Citlivá data jsou tak ideálně chráněna a přístup k nim má pouze autorizovaný uživatel. Samozřejmě je tu i klasické číselné heslo pro všechny staromilce, kteří bezpečnostním vychytávkám příliš nefandí.  

Prvotřídní displej 

Notebook Huawei MateBook 14s vám zprostředkuje obsah skrze 14palcový dotykový displej. Disponuje komfortním rozlišením 2520 × 1680 px a slušnou svítivostí. Pohodlně vykreslí potřebné detaily a podpoří plnohodnotné sledování multimediálního obsahu a ostrý obraz. Na pohled, při čtení, práci s dokumenty, tabulkami, sledování multimédií, jako jsou filmy, videa, sportovní přenosy, není s obrazem problém.  

Když už jsme u toho sledování obsahu, nesmíme opomenout ani kvality ozvučení. Huawei MateBook je vybaven 4 reproduktory, které produkují dostatečně silné audio. Přestože to není něco, co by člověka poslalo do kolem, jedná se o solidní zvuk pro filmy, videa, sportovní přenosy a další mluvený obsah. Jakožto neznalec hudby nevyžaduji žádné dunivé bassy a podobné legrace. V zásadě mi stačí hudbu slyšet, a to Huawei splňuje.  

Potěší také designové provedení s tenkými rámečky a i přes menší plochu je vám k ruce prostorná pracovní plocha. Panel produkuje živé a bohaté barvy. Při pohledu ze stran displej hází odlesky okolního prostředí při nižším jasu. Mezi hlavní přednosti displeje patří obnovovací frekvence 90 Hz. Automaticky je však nastavena hodnota 60 Hz, takže si pro plynulejší a hladší obraz musíte zajít do nastavení. 

Je čas na výkon 

Huawei MateBook 14s je osazen procesorem Intel Core i5 jedenácté generace a nadstandardní kapacitou 16 GB RAM. Dokáže tak vyvinou velmi slušný výkon pro kancelářskou práci i podstatně náročnější činnosti, a to včetně pokročilého multitaskingu. Zvládne toho opravdu dost a při všem reaguje svižně a bez zpoždění. Tomu pomáhá také přítomná SSD jednotka. Spouštění aplikací a celého systému je rychlé a ani při vyšší zátěži se notebook nezadýchá. Během práce tento model působí prémiovým dojmem. O grafický výkon se stará integrovaná grafická karta Intel Iris, která přirozeně nepatří do ranku herních, ale nějakou starší on-lineovku s ní utáhnete. Na další běžné grafické úkony je více než dostačující.  

Konektivita mohla být početnější 

Huawei MateBook 14s nabízí dvojici portů USB-C, HDMI a 3.5mm jack konektor na levé straně. Na pravé straně je pak k dispozici osamocený port USB. To by se na první pohled mohlo zdát jako dostatečná výbava, v praxi bych však ocenil přítomnost ještě jednoho standardního USB, případně nahrazení jednoho ze dvou “céček”. Víc by se mi hodila možnost mít připojenou myš a k tomu současně třeba ještě externí disk nebo flashku. K dispozici totiž není ani čtečka karet, takže práce s daty je poněkud nepraktická.  

Baterie se solidní výdrží 

Notebook Huawei je osazen baterií s dlouhou výdrží, což se hodí především na cestách a při práci mimo domov. Výdrž se pohybuje někde mezi 5 až 10 hodinami provozu. Spodní hranice byla v mém případě dána nepřetržitým sledováním seriálu na vysoký jas a vyvážený režim baterie. Umím si představit, že při sníženém jasu, nastavení úspoře baterie a přepnutí do režimu Úspora baterie vydrží podstatně déle. Potěší podpora 90W rychlonabíjení, kdy se kapacita baterie vyšplhá na slušnou polovinu za půl hodiny. Po obědové pauze je tak zase připraven makat.

 

Děkujeme společnosti Huawei za zapůjčení zařízení na test.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno