Chytrý mobilní telefon Huawei nova 9 při svém návratu rozhodně nešetří výkonem a funkcemi. Bude to ale stačit, aby na trhu se smartphony zaujal širší veřejnost a ne jen úzkou skupinu uživatelů?

 

Obsah balení – přívětivý standard

V elegantní krabičce se kromě samotného smartphonu nachází také napájecí kabel s výkonným 66W adaptérem pro rychlé nabíjení. Nechybí ani silikonové pouzdro, které je sice úplně obyčejné, ale do začátku potěší. Samozřejmostí je nástroj pro otevření Dual SIM slotu. Jelikož telefon není opatřen 3.5mm jackem, bonus v podobě standardních sluchátek ani očekávat nelze. Po rozbalení byla na displeji nalepena fólie. Mělo-li se jednat o  ochranou fólii, pak byla dosti slabá, tenká a velmi rychle podlehla (byť mým přičiněním) zkáze.

Konstrukce provedena na jedničku

Telefon je na pohled velmi povedeným designovým kouskem. Tenké, štíhlé tělo se zaoblenými hranami vypadá skvěle. Telefon je lehký, dobře se drží celou dlaní a základní tlačítka jsou dobře dostupná jednou rukou. Zadní strana zaujme jakýmsi „matným leskem“. Povrchová úprava působí pěkně a současně robustním dojmem. Celá záda pak vypadají, že jsou velmi pevná a odolná. Ani bych neměl potřebu původní měkký kryt nahradit něčím odolnějším. Snad jen jedinou výtku – použitý materiál je hladký a při dotyku na můj vkus trochu klouže. Trochu nešťastná je i konstrukce fotoaparátu, který je lehce vystrčený nad povrch. Při práci na stole se tak telefon viklá. Na rámečku najdete pouze tlačítka pro nastavení hlasitosti a zapnutí telefonu (to při delším stisknu spustí i hlasového asistenta). Nechybí slot pro dvě Nano SIM karty, avšak na úkor toho chybí slot pro paměťovou kartu. Kvalitní zpracování podtrhuje zaoblený displej. Osobně se mi tento design líbí, ale chápu, že ne každému musí konvenovat. Nicméně po stránce zpracování je na tom telefon velmi dobře a je šik.

Displej sází na rychlost

OLED displej je prostorný díky 6.57palcové úhlopříčce a přehledně zobrazí vše potřebné. Nabízí také nadstandardní Full HD+ rozlišení pro ostré a detailní vykreslení obsahu. Co ale opravdu zaslouží ocenění, je vysoká obnovovací frekvence 120 Hz. Díky tomu obrazovka perfektně reaguje na každý váš dotyk. Švihání prstem po displeji je velmi plynulé, intuitivní a podporuje hladké ovládání. A je pravda, že kontrola a činnost s telefonem si vyžádá pevné nervy. Ale o tom později. Pokud jde o displej, jistě potěší barevný gamut P3 s vysokou přesností vykreslování a podpora vysokého kontrastu HDR10. Režim pro ochranu očí přispívá k celkovému komfortu ze sledování. Vše vyvedeno v zaobleném designu, proti kterému nic nemám, a pokud vám toto provedení vyhovuje, budete spokojeni.

Trochu mi vadí režim zapnutí. Poklepáním na plochu se displej totiž jen rozsvítí, ale pro další použití už musím stisknout tlačítko. Na kontrolu hodin je to OK, ale určitě to jde řešit lépe. Možná je to jen záležitost nastavení, upřímně musím říct, že se mi v těch nabídkách nechtělo moc hrabat. Tento postoj se se mnou táhnul celou dobu používání a zkoušení. Za jistou nechutí totiž stojí absence operačního systému Android.

Jako váš první smartphone v životě

Absence operačního systému Android v plné nahotě ukazuje, jak je důležitý pro efektivní a uživatelsky přívětivé ovládání. Takřka na všechny menší či větší vychytávky, funkce a aplikace, na které jste si zvykli a které máte rádi, můžete zapomenout. V podstatě se vrátíte v čase a budete mít pocit, jako byste poprvé měli v ruce smartphone. Pouze volání, SMSky a internet se ovládají tak, jak jsme u chytrých zařízení naučeni. A dál? Sociální sítě, chatování, pracovní nástroje, aplikace pro sport a další jsou v první fázi mimo hru. Není zde žádný oficiální obchod ke stažení softwaru nebo her. Je pravda, že při prvním zapnutí se vám automaticky stáhne řada aplikací, ale žádné terno to rozhodně není. Telefon Huawei nova 9 pořizování softwaru řeší po svém – alternativně.

Je tahle aplikace dovolená, prosím?

Vzhledem k americkým sankcím jste při pořizování softwaru oficiální cestou v mnohém omezeni. Bohužel se v praxi nejedná o něco, co by šlo jen tak přejít nebo do určité míry tolerovat. Takže komunikace přes Facebook nebo WhatsApp? To není jen tak. Místo toho tu máte Telegram, MeeTime nebo Viber, no neberte to! To samé hry a kancelářské aplikace. V nabídce jich pár je, ale když vezmete v potaz, jaké bezbřehé vody vám nabízí klasický obchod Google Play – a to u mnohem slabších a levnějších smartphonů – je Huawei nova 9 mírně řečeno k smíchu. K čemu vám je našlapaný hardware, když ho nemůžete ani pořádně využít? Zato tu máte aplikace jako TikTok, Snapchat, ve skupině Nejlepších předinstalovaných aplikací najdete Bing a Office.

A takto by se dalo pokračovat. Za pár vteřin si uvědomíte, jak je Google i přes všechny svoje nedostatky snadno přístupný a uživatelsky vyladěný, aby i méně zkušený uživatel mohl chytrý telefon používat. Huawei nova 9 je vzhledem k nepřítomnost OS velmi těžkopádný model a osobně jsem měl problém provádět i ty nejzákladnější úkony, jako psaní e-mailu. Takto – na Gmail se jakž takž dostanete, ale protože zde pro něj není hned dostupná aplikace, rozhraní je vyloženě odporné a nepřehledné. Aby toho nebylo málo, pro užití některých aplikací čistě od společnosti Huawei se musíte třeba registrovat, odsouhlasit řadu podmínek, aktualizovat…to vše jen prohlubovalo moji averzi.

Odříznutí od oblíbených aplikací, které dnes používá de facto každý, smartphone kompenzuje prohlížečem Petal. Instalační zdroj Petal Search nabízí takřka všechny aplikace, které znáte z klasického obchodu. Facebook, Instagram, Messenger, některé televizní a streamovací aplikace tu najdete a jdou v pohodě stáhnout a nainstalovat. Že stahujete apk soubor z jakéhosi zdroje a důvěřujete společnosti Huawei, že je soubor bezpečný? Pak nebudete mít v podstatě problém. Pořizování softwaru je v notně spartánském stylu a ani po stažení nemáte jistotu, že vám bude fungovat. U některých aplikací také pochybuju, že jsou ve skutečnosti zdarma. Oficiálnějšího ranku je aplikace AppGallery, která je přehlednější a nabízí komfortnější způsob vyhledávání. Nadále však platí, že některé aplikace zkrátka nenajdete (například moje aplikace banky tam není, takže smůla). Úplně od multimédií odříznuti nejste. Celkový dojem z používání telefonu to napravilo jen částečně a poměrně dost mě to omezovalo v každodenním používání.

Výkonu na rozdávání

Tak zase k něčemu veselejšímu. Huawei nova 9 disponuje procesorem Snapdragon 778G, který je doplněn nadstandardní 8GB RAM. Z hlediska performance se tak smartphone nezaseká ani při velmi náročných výpočetních procesech a vysoké zátěži. Svým výkonem a fungováním v běžném i náročném provozu se může směle měřit se současnou špičkou ve své i vyšší kategorii. Veškerý digitální obsah pojme 128GB úložiště, což je poměrně štědrá kapacita. Je však třeba myslet na to, že přístroj nemá slot pro paměťovou kartu. Primárně však o úložný prostor obavu mít nemusíte.

 

Pro youtubery, vlogery, instagramery, tiktokery…

Fotovýbava zahrnuje hlavní Ultra Vision fotoaparát s 50Mpx snímačem a RYYB polem, který deklamuje schopnost zachytit až o 40 % větší objem světla. To by mělo přispívat k lepšímu zachycení nočních snímků. Jejich kvalitu můžete posoudit v galerii. Samozřejmostí je přítomnost ultraširokoúhlého objektivu a makro snímače, stejně jako předního 32Mpx fotoaparátu pro selfíčka. Nechybí ani podpora nahrávání videa ve 4K kvalitě a různé režimy (časosběr, zpomalení, simultánní nahrávání zepředu i zezadu). Celkově si fotoaparáty nevedou špatně – především za denního světla. Schopnosti různých režimů spíše než běžní uživatelé ocení vlogeři, youtubeři a všichni uživatelé, kteří mají potřebu sdílet své zážitky na sociálních sítích. Pro ně smartphone nabízí speciální režim vlog a také spektrum už předinstalovaných aplikací, aby sdílení obsahu probíhalo jako na smartphonech se „standardním operačním systémem“.

PŘEHLED RECENZE
Huawei nova 9
75 %
test-huawei-nova-9-smartphone-pro-youtubery-a-vlogery-a-jeste-nekoho-dalsiho<font size="3">Smartphone Huawei nova 9 se mi nehodnotí lehce. Po designové stránce a zpracování nelze mít výhrad. Telefon má prémiový vzhled, dobře padne do ruky. Lehce klouzavá záda řeší zadní kryt, který je součástí balení. Zaoblený 120Hz OLED displej je parádní, hezky se na něj kouká a perfektně reaguje. Výbavou potěší všechny moderní uživatele, ale cílí především na fanoušky multimédií a multimediální tvorby. Režimy pro vlog, nahrávání videa, aplikace Instagram, TikTok, Snapchat už v základu usnadní sdílení videí a fotografií. Jenže je tu jedno olbřímí „ale“. Vzhledem k uvaleným sankcím ze strany USA nedisponuje Huawei nova 9 operačním systémem Android, ale pouze vlastní nadstavbou EMUI. V dnešní záplavě telefonů se to zdá nepředstavitelné, ale je to tak. A přestože se Huawei snaží tento nedostatek odstranit, v praxi je to výrazný zásah do používání telefonu efektivně a pohodlně. Absence „povoleného“ OS je velmi výrazným nedostatkem, který řadu uživatelů odradí, protože přes všechny klady, výkon, funkce a výbavu dělá z modelu velmi těžce použitelné zařízení. Pokud však patříte mezi extrémně shovívavé fanoušky Huawei a nemáte problém s alternativními řešeními, je Huawei nova 9 ideální volba. A pokud k tomu všemu holdujete sociálním sítím a sdílení obsahu, nepotřebujete víc. Jestli si ale chcete s mobilem spíše užívat a nic neřešit, ruce pryč, i když tento kousek přímo láká.<br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno