Už delší dobu jsem hledal nějaký ideální headset, který bych mohl používat jak pro PC, tak i PlayStation 5, když v tom se najednou na trhu objevili zcela nová sluchátka SteelSeries Arctis 7P+, takže bylo jasno, tohle prostě musím vyzkoušet.

Arctis 7+ a Arctis 7P+ jsou aktualizovanými verzemi již tak skvělého headsetu Arctis 7 s nabíjením USB-C a ještě delší výdrží baterie. Arctis 7+ a 7P+ jsou v zásadě identické, rozdíl je pouze v ovládacím prvku na pravém náušníku. Na 7P+ kolečko nastavuje množství sidetone (kolik monitorování mikrofonu je přimícháno do zvukového výstupu), kdežto na 7+ tento ovladač upravuje mix hry/chatu na PC, pokud používáte software Sonar od SteelSeries. Pokud však hodláte používat sluchátka jak pro PC, tak i PS5, potom bez rozmyslu šáhněte po 7P+.

Design a zpracování

SteelSeries má dlouhodobě zapamatovatelný design, který nijak dramaticky nemění a to platí také pro Arctis 7P+. Testovací kus byl dodán v bílé barvě, aby co nejvíce korespondoval s herní konzolí PS5, na kterou je zaměřen. SteelSeries ovšem bude tento model dodávat také v černé barvě. Ovšem podstatné je, že kvalita zpracování nadále zůstává věrná předchozím modelům a tak i tentokrát můžete očekávat velmi pevné materiály a vysokou úroveň pohodlí. Kombinace měkkých o 90 stupňů otočných náušníků Airweave s designem ve stylu čelenky sjezdařských brýlí přispívají k tomu, že vám headset dokonale padne a to i v případě, že máte od učitele ze základky trochu více vytahané slechy. Tomu přispívá také ocelová výztuha, kolem které je čelenka natažena, která je extrémně odolná.

Vysouvací mikrofon ClearCast, který je elegantně ukryt v levém náušníku vás nebude nijak rušit při hraní singlovek, sledování filmu nebo jen poslechu hudby. Mikrofon je navíc opatřen červenou diodou signalizující ztlumení mikrofonu.

Když už jsem u pravého náušníku, tak zde jsou umístěny všechny důležité ovládací prvky a konektory. Najdete zde tlačítko zapnutí/vypnutí, které má na PC i několik dalších funkcí, nabíjecí USB Type C, kolečko pro ovládání hlasitosti; zmíněný výsuvný mikrofon; analogové tlačítko pro ztlumení mikrofonu; port pro připojení k zařízením pomocí přiloženého proprietárního kabelu; 3,5 mm jack Share Port, který vám umožní připojit dalšího uživatele k vašemu headsetu běžným jackem, abyste mohli sdílet zvuk.

Samozřejmostí balení je 2,4GHz USB Type-C vysílač, samičí USB Type-C s přechodem na USB Type-A, USB Type-A-na-USB Type-C kabel pro nabíjení a 4-pole – 3,5mm audio kabel.

S 2,4GHz USB Type-C vysílačem mám trochu problém. Konkrétně s jeho velikostí, protože konzole PS5 má USB Type-C port pouze na přední straně, tak tento vysílač svou velikostí zasahuje do portu USB Type-A. Ano sice toto lze vyřešit přiloženým kabelem s redukcí na USB Type-A, ale není to příliš elegantní řešení obzvláště, když nechcete mít po stole spoustu kabelů.

Další velkou změnou je výdrž baterie, která se výrazně prodloužila a to až na 30 hodin a musím potvrdit, že tomu tak skutečně je. Navíc při úplném vybití (které by mohlo být signalizováno o něco více dopředu) vám stačí pouhých 15 minut na nabíječce, abyste mohli pokračovat v dalších 3 hodinách poslechu.

Zvuk + Software

SteelSeries Arctis 7P+ využívá 40milimetrové neodymové měniče k dosažení maximálně věrného audio výstupu. Popravdě řečeno dosud jsem k PS5 používal Sony Platinum, které jsem měl pro PS4 a byl jsem s nimi víceméně spokojen, ovšem se SteelSeries Arctis 7P+ jsem na PS5 pocítil zcela novou úroveň zvuku, zejména potom ve hrách s 3D zvukem jako Returnal, Spider-Man: Miles Morales a další, kde jsem pocítil mnohem více přítomnosti, hloubky a detailů. 3D efekt je téměř totožný se sluchátky od Sony (u 7P+ byl zvuk o něco více vyvážený a detailnější), to je také díky kompatibilitě s Tempest enginem PS5, který zajišťuje zpracování zvuku a nechává konzoli PS5 ještě více zazářit. Na 3D zvuku je skvělé to, že pro jeho využití nemusíte dělat vůbec nic. Pokud to hra podporuje, vaše sluchátka budou znít mnohem lépe. Větší překvapení na mě čekalo ve stereu, kde Arctis 7P+ jasně dominovala. Škoda jen, že ekvalizér je jen na PC a ne i na PS5, naštěstí defaultní naladění sluchátek je velmi dobré a nepotřebuje téměř žádné úpravy.

Na PC si však sluchátka můžete doladit díky aplikaci SteelSeries GG, jejíž ekvalizér v základu nenabízí zrovna nejvíce přednastavení (jen 4 + 1 vlastní), ale to stačí k tomu, abyste si zvuk, zejména hudbu, doladili dle vlastních potřeb. Pokud byste zatoužili po více funkcích a možnostech nastavení, tak SteelSeries v aplikaci nabízí utilitu Sonar, která je v Early Acces a pro její použití je třeba registrace.

Sonar je čistě softwarová utilita, která ve vašem PC vytvoří virtuální zvuková audio zařízení. Najednou vám tak vzniknou virtuální kanály pro zvuk ze hry, zvuk chatu a mikrofonu, které mezi sebou můžete libovolně mixovat a upravovat. K dispozici je také nespočet přednastavených zvukových profilů, které můžete dále dle libosti vylepšovat a upravovat a to jak na straně výstupu, tak i vstupu, kde můžete zcela změnit svůj hlas. Zajímavostí je, že tuto utilitu můžete používat i s headsety jiných výrobců a užívat si všech jejich nabízených možností. Sonar ovšem má jednu vážnou nevýhodu a tou je fakt, že se jedná pouze o softwarové řešení, které je poměrně náročné na výpočetní výkon CPU. Kupříkladu při hraní Warzone, který je sám o sobě na výpočetní výkon velmi náročný docházelo se Sonarem k výpadkům zvuku a to jak na straně reprodukovaného audia, tak i na straně vstupu z mikrofonu. Doufám, že SteelSeries tuto utilitu bude nadále vyvíjet a její hardwarovou náročnost sníží.

Mikrofon ClearCast odvádí také velmi dobrou práci a v porovnání s mikrofony na sluchátkách Sony určených pro PlayStation je vysoce převyšuje. Váš hlas bude krásně čistý a přirozený.

Použití s PS5

Co se zvuku na PS5, o tom jsem psal již výše. Co je třeba ale opět zmínit jsou omezení, která tato, ale i jiná sluchátka třetích stran trpí a bohužel vinou Sony. Žádná sluchátka třetích stran a tak tedy ani tyto nemají přístup ke klíčovým funkcím na systémové úrovni (a jak se ukázalo, tak ani starší a ne zrovna levná Platina od Sony).  Na Pulse 3D přepne PS5 automaticky výstup zvuku do sluchátek, jakmile se konzole zapne. Když zvýšíte hlasitost nebo ztlumíte mikrofon, vše odpovídá tomu, co PS5 vysílá a přijímá, s odpovídajícími animacemi na obrazovce. Na Pulse 3D dokážete také regulovat hlasitost hry a chatu.

Headsety jiných výrobců prostě nedokážou, ani když jsou připojeny přes USB přijímač, jako je ten, který používá Pulse 3D. To vytváří řadu problémů, které činí zážitek z používání 7P+ objektivně horším než Pulse 3D, i když je zvuk a mikrofon mnohem lepší. Nastavení PS5 na automatické přepínání výstupu je zcela přerušeno připojením bezdrátového dongle třetí strany. Protože Sony nedovolí headsetům třetích stran komunikovat signál „zapnuto“ do příslušných donglů, PS5 ve výchozím nastavení směruje všechny zvuk do hardwarového klíče, i když je headset vypnutý. Jako uživatel máte na výběr buď vypnout automatické přepínání výstupu v nastavení, nebo odpojit dongle pokaždé, když přestanete sluchátka používat.

Systémové ztlumení mikrofonu také nezrcadlí sluchátka  jako u Pulse 3D, takže stisknutím tlačítka ztlumení na sluchátkách bude členům chatu stále ukazovat, že je váš mikrofon zapnutý. Ovládání hlasitosti je také pěkně tupé. V nastavení musíte úplně zvýšit výstupní hlasitost systému a pak se spolehnout na ovladač hlasitosti, abyste získali plný dynamický rozsah, který tato sluchátka dokážou poskytnout. Stále doporučuji hráčům na PS5 Arctis 7P+ kvůli mnoha a mnoha výhodám, ale musíte se rozhodnout, jak důležité jsou pro vás systémové ovládací prvky.

Mně prozatím tyto nedostatky, za kterými je společnost Sony, stále vedou k tomu, abych SteelSeries Arctis 7P+ používal výhradně na PC, kde jsou naprosto excelentní a poskytují skvělý audio zážitek ve všech herních žánrech od lokalizace nepřátel v online střílečkách až po hutnou atmosféru příběhových her.

Závěr

SteelSeeries Arctis 7P+ jsou vylepšenou verzí Arctis 7 s konzervativním designem, skvělým zpracováním, doplněným o skvělý zvuk, který dává hrám skutečný život, velmi dlouhou výdrží baterie a drobnými nedostatky, které nejsou vinnou SteelSeries jde u Arctis 7P+ o opravdu vynikající herní sluchátka, která si zaslouží pozornost každého vášnivého hráče, který si potrpí na kvalitní zvuk.

PŘEHLED RECENZE
SteelSeries Arctis 7P+
95 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut
recenze-steelseries-arctis-7p-skvely-headset-pro-pc-a-ps5SteelSeeries Arctis 7P+ jsou vylepšenou verzí Arctis 7 v tradičním designu se skvělým zpracováním, doplněným o skvělý zvuk, který dává hrám skutečný život a dlouhotrvající zážitek díky 30 hodinové výdrži. Arctis 7P+ jsou vynikající herní sluchátka, která si zaslouží pozornost každého vášnivého hráče, který si potrpí na kvalitní zvuk.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno