S příchodem nové generace herních konzolí se automaticky zvedly i nároky na další součásti našich herních kutlochů. Nové hry požadují vyšší rozlišení obrazu a na 120fps vám nestačí jen kdejaká obyčejná telka.

Do redakce se nám dostal model televizoru od společnosti Sony, který by měl splnit všechna přání, na která mohou hráči byť jen pomyslet. Sony Bravia XR-55A80J jsme podrobili několika týdennímu testování, které obnášelo nejen hraní her. Jak si televizor za bezmála 35 tisíc v testu vedl a které technologie stojí za zmínku?

Když jsem se dozvěděl, co že to za balík míří ke mně domů, tak jsem jemně pohladil své PS5 a pustil se do googlení. Nálož informací mě překvapila a já s jemným šokem mžoural na svou 4 roky starou Philipsku. Že se pro mě bude jednat o masivní generační skok bylo jasné ihned poté, co balík dorazil. Že si budu ve svém věku hledat to, jak se nové televize bezpečně vyndávají z krabice jsem nečekal.

Instalace ovšem proběhla v pořádku, nohy držící displej seděly perfektně a já se pustil do nastavování obrazu. Čekal jsem, že u této činnosti strávím mnohem více času, než tomu nakonec bylo. Místo přenastavování všemožných hýblátek mě dostatečně uspokojil jeden z přednastavených herních profilů a já tak mohl konečně zapnout konzoli, na jejíž osobité beepnutí při startu jsem se těšil celý den.

K dispozici nám byl model s OLED úhlopříčkou 55″ (139 cm), Sony tento model vyrábí také ještě jako 65palcový model (XR-65A80J) a 77palcový model (XR-77A80J). Z zmínku stojí, že 55″ je nejmenší z celé této modelové řady. Celková hloubka televizoru je díky reproduktorům 5,3 cm.

 

Na první dobrou mě ovšem nezaujala přední strana televizoru, nýbrž ta zadní, která se nese v duchu čistého designu, jež ukrývá anténní, satelitní, ethernetové a optické porty, plus tři USB a čtyři HDMI. Z těchto HDMI jsou dvě standardní specifikace HDMI 2.0, ale dvě mají certifikaci HDMI 2.1. s datovým tokem 48 gbps, ale televizor nepodporuje všechny funkce, které konkurenční televizory s HDMI 2.1 nabízejí. Největší z nich je VRR (Variable Refresh Rate), o kterém Sony slibuje, že přichází do jejich řad od uvedení televizorů XH90. Za zmínku také stojí, že jeden ze vstupů HDMI 2.1 je také jeho výstupem eARC/ARC , takže pokud potřebujete použít eARC/ARC k přenosu zvuku do AV receiveru nebo soundbaru, zůstane vám k dispozici pouze jedno HDMI 2.1, takže budete mít problém s připojením další konzole nebo PC. Nakonec zadní straně potom dominuje logo značící, o kterou řadu se jedná. A čím se modely XR odlišují od ostatních?

Unikátním procesorem.

4K při 120 Hz je podporováno ihned po vybalení, ale bohužel deaktivuje ALLM (Auto Low Latency Mode) tak Dolby Vision, když je povoleno, a způsobuje výpadky zvuku Dolby Atmos. Všechny tyto funkce pracují dle očekávání v režimu Enhanced Format, který je omezen na 60 Hz.

Sony uvádí, že Bravia XR jsou první modely televizorů na světě, které disponují kognitivní inteligencí. Co si pod tím představit? Procesor XR analyzuje obrazové a zvukové signály a využívá data na základě strojového učení a instantně upravuje obraz a zvuk s cílem poskytnout zážitek v souladu s tím, jak lidé vidí a slyší svět. Televizor tak detekuje scénu a vylepšuje hlavní ohniska, daná část  je následně co do barev, kontrastu a dalších prvků obrazu vylepšena a zážitek ze sledování tak má být umocněn a poskytnout pocit z větší hloubky obrazu. Osobně jsem této funkci moc nefandil a její využití mi nepřišlo jako nejlepší nápad. Přece jenom filmaři při tvorbě filmů používají různé kamery a sami chtějí rozhodovat o tom, kde bude nebo nebude obraz zaostřen a kam se divák bude pravděpodobně dívat. Nutno ovšem podotknout, že při sledování Netflixu jsem si žádných úprav obrazu skrze křížovou analýzu nevšimnul.

Obraz a Zvuk

Po obrazové stránce mě Sony Bravia XR 55A80J lehce zklamala svým jasem, který je díky absenci aktivního chlazení o něco nižší a tak je použití ve velmi jasně osvětlené místnosti o něco horší, kde mě ale televize překvapila, bylo v oblasti černé barvy. Zatímco konkurence se soustředí na inkoustovou černou, tak Sony jde spíše cestou více detailů ve stínech, ale pokud je třeba, dokáže obrazovka dokonale zčernat. V kombinaci extra jasnými, plnými jasnými světly, ostrostí a maximálními detaily, které ovšem nejsou přehnané, vytváří televizor naprosto vzrušující dynamický zážitek ze sledování, který převyšuje mnohé konkurenty.

Co se zvuku týče, tak zde Sony používá Acoustic Surface Audio+. To zahrnuje použití aktuátorů, které rozvibrují celou obrazovku spíše než tradiční reproduktorové měniče, i když k vyplnění basů se používají typičtější subwoofery. Televizor disponuje výkonem 30W a zvuk nemá až tak velkou hloubku, ale to neznamená, že by zněl špatně. Zvuk vychází doslova z obrazovky a to mu dodává přímost a bezprostřednost, kterou většina televizních reproduktorových systémů postrádá. Díky XR technologii televizor rozpozná typ zvuku a dle jeho zařazení vám jej reprodukuje tak, jak je dle jeho „názoru“ nejlepší. Díky své nedostatečné fantazii použiji velmi povedený příklad, který uvádí samotná společnost, a tím je zvuk letadla. Procesor zjistí, že se jedná o zvuk tryskáče a s největší pravděpodobností vám jej tak naservíruje z vrchu. A právě systém zpracování zvuku, kdy zvuk vychází čistě a jen z předem určených míst, je pro mě jeden z nejsilnějších faktorů na celém modelu XR A80J.

Sony Bravia XR A80J nese nálepku Google TV a spárovat s ní mobilní telefon či vaší chytrou domácnost není žádný problém. K přenosu dat není nutné používat pouze WiFI, ale k dispozici je také Bluetooth. Jako pořádná smartka je nabušená i aplikacemi, bez kterých by dnes již lidstvo neexistovalo. Voyo, Steam Link, Apple TV nebo Netflix jsou tak připraveny k využití. Pro náročnější uživatele jsou připraveny funkce jako hlasové ovládání nebo Apple Airplay 2.

Použití s PS5

Primárně jsem obrazovku testoval při hraní videoher. Vybrané hry běžely ve 4K 120 fps a díky HDR10 se jednalo o velmi nadstandardní záležitost. Nezapomenutelný zážitek se tak stal z hraní Returnalu, kde se nejvíce projevily rozdíly mezi novým Sony Bravia XR a mou postarší televizí. Modely XR mimo jiné nabízí i režim Game Mode, který je určený právě pro hraní na konzoli PlayStation 5. Obavy o odezvu tak jsou zcela mimo mísu. Popravdě ale musím říci, že mě tato televize mnohem více vyhovovala při hraní příběhových her pro jednoho hráče, kde nabízí naprosto špičkový zážitek, než online multiplayerovek, kde je přehlédnutí nepřítele díky střednímu jasu mnohem snazší. Jistě můžete vypnout HDR a upravit kontrast, ale i tak je to něco, co je dobré mít na paměti.

Pokud máte jako spousta dalších obavy z vypálení OLED TV při používání herní konzole nebo PC, potom vás velmi rád uklidním a toto se naprosto nemusíte starat, leda byste se chystali hrát videohru s trvalým, neměnným HUDem po dobu více jak 8 hodin v kuse. V běžném používání totiž software TV pečlivě sleduje stav displeje, aby zajistil, že žádný z pixelů nebude nadměrně vypálen. Pokud vám tak zrovna váš dodavatel energií nevypoví smlouvu, vašemu bezstarostnému hraní nic nebrání a Bravia XR A80J tak lze označit za téměř nekompromisní řešení.

Jednou z funkcí, kterou vaše PS5 nedisponuje je internetový prohlížeč. Ten se naštěstí nachází v systému televize. Ba co víc, nejedná se o nějakou ostříhanou verzi podobnou teletextu, ale o solidní aplikaci, přes kterou je možné sledovat internetová vysílání či seriály.

Dočasný přechod na novou generaci televizí značky Sony Bravia XR byl pro mě logicky šokem. A většina funkcí, které tak pro mě byly novinkou, mi přišly OP. Že se jednalo o výjimečný kousek s unikátním zvukem a dechberoucím obrazem mi ovšem došlo až po zapojení mé vlastní televize, která už nikdy nebude tak pěkná, tak barevna a tak nenahraditelná, jako byla před tím, než jsem se mi do rukou dostala nová Bravia.

Pokud tak pomýšlíte nad novou televizí a mezi vášně vám vlastní patří i hraní her, tak vám mohu řadu Bravia XR vřele doporučit. 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

PŘEHLED RECENZE
Sony Bravia XR
90 %
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.
test-sony-bravia-xr-idealni-partner-pro-playstation-5Bravia XR nabízí nejen vysoce kvalitní obraz, na kterém je radost hrát hry, ale i unikátní podání zvuku, které má na starostí kognitivní inteligence hnaná poháněná XR procesorem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno