Herní sluchátka HyperX Cloud Alpha jsou mezi hráči velmi známá a oblíbená, ale dnes HyperX uvádí na trh jejich bezdrátovou variantu, kterou jsem měl možnost s lehkým předstihem otestovat. Společně s novými sluchátky však přichází i vylepšená aplikace NGenuity. Na obojí se níže podíváme.

Základními určujícími faktory pro kvalitní headset je pevná konstrukce, kvalita reprodukovaného zvuku, kvalitní mikrofon, dlouhý dosah a hlavně výdrž baterie. S posledně jmenovanou vlastností udělal HyperX doslova obří skok, protože HyperX Cloud Alpha Wireless přináší výdrž až 300 hodin, což je nebývalé.

Specifikace – HyperX Cloud Alpha Wireless

Typ ovladače 50 mm neodymové dvoukomorové
Impedance 62 Ω
Frekvenční odezva 15Hz – 21 000 kHz
Typ mikrofonu Odnímatelný obousměrný, potlačující okolní hluk
Možnosti připojení Dongle USB typu A
Kabely Odnímatelný mikrofon, nabíjecí kabel
Hmotnost 0,74 lbs
Osvětlení Žádné
Software HyperX NGenuity

Balení a jeho obsah

Design balení se drží zaběhnutého standardu a nijak výrazně nevybočuje z řady. Potisku dominuje samotný vzhled headsetu, který doplňují informace o 300 hodinové výdrži baterie a také podpora DST X. Zatímco mnoho výrobců hardware se snaží být co nejšetrnější k přírodě a volí balení z recyklovaných materiálů, HyperX, potažmo HP, které tuto herní divizi nově vlastní v tomto směru stále lehce zaostává. Nicméně uvnitř nenajdete nic víc, než potřebujete ke spokojenému užívání tj. headset, odnímatelný mikrofon, pop filtr, bezdrátový dongle, USB C – USB A kabel pro nabíjení a několik malých letáků pro rychlé zapojení a záruční podmínky.

Design a ovládací prvky

Od prvního vybalení jsou Cloud Alpha Wireless přesně taková, jak čekáte, protože mají stejný design jako jejich drátová verze až na pár drobných změn pro větší pohodlí. Sluchátka jsou vyvedena v černo červené barvě. Mají uzavřený design, kdy každý z náušníků nese logo výrobce. Hlavní konstrukce sluchátek je kovová a tím pádem velmi pevná, ale čelenka má velkou vůli a nemám strach o její opotřebení. Oba náušníky jsou velmi hluboké a dobře padnou i na větší uši, navíc jsou vybaveny paměťovou pěnou a jemnou koženkou, díky čemu velmi dobře izolují okolní zvuky a vy tak jednoduše přeslechnete, že po vás někdo chce něco důležitého, jako například vynést smetí, nebo dát špinavé prádlo do koše. Pokud se obáváte vysoké váhy, tak zde vás sluchátka s 336 gramy jistě mile překvapí. Na druhou stranu je tento design lehce nepraktický, protože sluchátka nemají otočné náušníky a ani nejsou nijak extra skladná pro případné přenášení, zkrátka je musíte hodit do batohu, tak jak jsou.

Pravý náušník ukrývá kolečko pro nastavení hlasitosti, levý potom tlačítko napájení, tlačítko ztlumení mikrofonu, 3,5mm připojení pro mikrofon a připojení USB-C. Je tu také malý LED indikátor, který vás informuje o tom, zda jsou sluchátka zapnutá. Mikrofon samotný má také LED indikátor, který červeně informuje o jeho ztlumení.

Funkce

Kromě toho, že jsou sluchátka primárně určena pro PC, lze je bez problému používat i s konzolemi PS4, PS5, dokonce i Switch v doku, kde zní také velmi dobře, ovšem zde musíte zapomenout na další funkce, které jsou exkluzivní pro PC.

Na PC přichází spolu s HyperX Cloud Alpha Wireless také konečně nová verze softwaru NGenuity a to ve verzi 2.7.1.0, kterou je nyní možné stáhnout z Microsoft Store. Ta dokáže dále vylepšit zvukový zážitek stažením nových ovladačů, které umožní zapnout prostorový zvuk DTSX a také obsahuje EQ.

EQ obsahuje nastavení primárně pro poslech hudby, ale také obsahuje profil pro FPS hry. Každý funguje přesně tak, jak je zamýšleno. Pokud byste ale nebyli zcela spokojeni, tak každý z profilů lze libovolně editovat, nebo si můžete vytvořit zcela vlastní profil dle svých potřeb. K dispozici vám je celkem 10 virtuálních šavlí od 32 Hz do 16 KHz.

Prostorový zvuk DTS X není zrovna ideální pro poslech hudby, ale je spíše zaměřen na hry, zejména ty, které mají podporu DTS X, jako například Call of Duty: Warzone. Při zapnutí této funkce se jakoby zvedne celková hlasitost a objem zvuku a vy tak ve hře slyšíte mnohem více detailů a kupříkladu u Warzone máte i lepší směrovou orientaci. Bohužel však ani DTS X není spásné a tam kde je zvuk špatný od samotného vývoje, zůstane špatný, i když budete požívat sebelepší zařízení. Takže k čemu je slyšet padání kamínku ze skály, když neslyšíte přiběhnout nebo seskočit hráče za vámi? Navíc mám s DTS X malý problém, na rozdíl od TV a AV receiverů, nemám v případě bezdrátových headsetů a her podporující tento zvukový formát žádnou zpětnou vazbu o tom, že reprodukovaný je skutečně v DTS X.

Pozor při instalaci! Výrobce uvádí, že pro správné fungování DTS X je třeba nejprve z PC odinstalovat vše, co souvisí s DTS X, tedy cokoli jste měli dosud naistalováno musíte odinstalovat a teprve poté naistalovat nejnovější verzi NGenuity restartovat a spustit. Poté by mělo vše fungovat tak jak má.

Životnost baterie

Cloud Alpha Wireless dokáže vydržet 300 hodin na jedno nabití, což je neskutečná doba a vlastně od jejich vybalení do teď jsem je ještě nenabíjel. Když nad tím tak uvažují, tak se tomu až musím smát, protože většina hadsetů disponuje výdrží s dvouciferným číslem. Nechápu, jak toho HyperX dosáhl, navíc s tak nízkou hmotností jen 336 gramů. Možná je to díky absenci jakéhokoliv RGB, nebo funkce automatického vypnutí, kdy se při nečinnosti sluchátka po 20 minutách automaticky vypnou. Popravdě zatím jsem nebyl schopen změřit, zda vydrží skutečně 300 hodin nebo ne a tak nějak je mi to asi i jedno, protože stejně jako jeden zajíček, také stále chodí.

Zvuk

Cloud Alpha Wireless zní velmi dobře, stejně jako jejich drátová verze používají 50mm měniče, které se vyznačují dvoukomorovým designem. Měniče v podstatě izolují výšky, středy a basy do různých komor, což dává Cloud Alpha Wireless otevřený zvuk, kdy nemáte pocit, že by mezi sebou jakkoli bojovaly.

Zvuk jsem testoval v několika hrách a sice Call of Duty: Warzone, Elden Ring, Forza Horizon 5 a Destiny 2. Zatímco Warzone i Forza se vyznačují podporou DTS X, tak zbylé hry nikoli, i tak byl zvuk se zapnutým prostorovým zvukem mnohem detailnější a jakoby plnější.

Zjistil jsem ale, že basy jsou v základu o něco hlasitější, než by někteří čekali, ale to je u stříleček, kde je to samý výbuch vcelku efektní, ovšem u filmu je to trochu jiná písnička, ale to lze snadno vyladit EQ v NGenuity. DTS X je velmi příjemný i u filmů například z blu-ray, ale při poslechu hudby je lepší mít DTS X vypnuto.

Mikrofon

Co se mikrofonu týče, tak ten je obousměrný a certifikovaný pro Discord, kde produkuje přirozený a čistý hlas, kde najde největší uplatnění. Velmi příjemná je i funkce monitorování hlasu, kdy se lehce slyšíte ve sluchátkách a tak máte dobrou představu o tom, zda náhodou nejste příliš tiší nebo hlasití. I když je mikrofon vhodnější pro herní chaty, může být užitečný pro rychlý konferenční hovor nebo stream, pokud zrovna nemáte nic jiného.

Celkové hodnocení

I když jsou drátová Cloud Alpha velmi pohodlná sluchátka, tak jejich bezdrátová verze jde v tomto směru ještě dál a to díky náušníkům a čelence, které jsou potaženy mnohem jemnější koženkou, což přispívá i k lepší izolaci zvuku. Navíc si zachovávají svou pevnou konstrukci a původní design a neuvěřitelnou 300 hodinovou výdrží. Navíc nová verze NGenuity, DTS X a EQ přidávají na audio zážitku nejen z her. Škoda jen lehce vyšší ceny, která je při uvedení na trh necelých 5.500 CZK.

Pokud byste hledali nějaké alternativy, které byste mohli použít na více zařízeních, nebo chtěli více od dodávaného softwaru, tak byste se mohli podívat například na Logitech G PRO X nebo SteelSeries Arctis 7P+, ovšem žádný z těchto jmenovaných nedisponuje tak velkou výdrží, ale výdrž není vše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno