Společnost HP přišla na český trh s velmi zajímavým monitorem X34 WQHD, který ocení nejen hráči ale i lidé, kteří ke své práci potřebují dostatečný prostor a netouží mít nutně na stolu více monitorů. My jsme měli to štěstí, že jsme jej mohli po nějaký čas řádně otestovat.

Hned z úvodu je třeba říci , že tento monitor s IPS panelem kraluje v uživatelsky často vyhledávané kategorii poměr cena / výkon. Pojďme se společně podívat co nás k tomuto tvrzení vede.

Základní specifikace

 • Velikost obrazovky: 34 palců
 • Rozlišení: 3440 x 1440 UW-QHD
 • Poměr stran: 21:9
 • Technologie panelu: In-Plane Switching (IPS)
 • Obnovovací frekvence: 165Hz
 • Doba odezvy: 1 ms MPRT
 • Kontrastní poměr: 1000:1 (statický)
 • Jas: 400 cd/m²
 • Vestavěné reproduktory: Ne
 • Kompatibilita VESA: Ano (100 x 100)
 • Konektivita: DisplayPort 1,4 x 1, HDMI 2,0 x 1, 3,5 mm audio Jack x 1
 • Rozměry (ŠxVxH): 82 x 51 x 24
 • Hmotnost: 8 kg

Design a instalace

Při vybalování monitoru počítejte s hmotností 8 kg a místem na stole 82 x 51 x 24, jak jistě tušíte monitor zabere většinu vašeho pracovního stolu. Přesto 34palcový monitor není v sekci ultrawide zdaleka tím největším, co lze na trhu najít. Naštěstí však monitor obsahuje vestavěnou  podporu VESA, což znamená, že jej můžete připevnit na zeď nebo použít ergonomický stojan, v závislosti na vašich potřebách. Na druhou stranu ani dodávaný stojánek není k zahození, ale o tom až níže.

Monitor má tenký plastový rámeček v černé matné barvě, který vypadá velmi solidně a rozhodně nepůsobí laciným dojmem, což je vždy plus. Samotná instalace je velmi intuitivní, monitor vytáhnete z krabice a jednoduchým pohybem jej zacvaknete do stojanu, který umožňuje nastavení výšky a sklonu, což by mělo být pro většinu lidí dostatečné. Na první pohled zařízení vypadá jako typický kancelářský monitor s plochou obrazovkou s podivně umístěnými tlačítky na zadní pravé straně. Jinak je X34 WQHD poměrně tenký a troufám si tvrdit, že zatím nejtenčí, co jsem zatím viděl.

Konektory

Aby bylo dosaženo co nejlepšího poměru cena/výkon, muselo HP někde trochu slevit z uživatelských nároků a tak monitor disponuje pouze 1x HDMI a 1x Display portem. Takže pokud opravdu potřebujete monitor s větším množstvím konektorů, potom budete muset ještě nějaký čas šetřit nebo sáhnout hlouběji do kapsy.

Přečti si  300W nabíjecí technologie Redmi se může skutečně dostat ke spotřebitelům

Panel

Jak již bylo uvedeno, jedná se o IPS panel, který je tím nejlepším, co je v této cenové kategorii k vidění. Disponuje vynikající kalibrací pro tmavou a šedou barvu, pochopitelně ve tmě při plné černé uvidíte zářit nějaké IPS, ale to se prakticky nikdy nestává a tak o tom nemá cenu ani nijak hlouběji přemýšlet. HP X34 poskytuje přesné a živé barvy a to okamžitě po vybalení z krabice, takže není třeba se dlouhé hodiny věnovat kalibraci obrazu. Co se pozorovacích úhlů týče, tak ty jsou vynikající, ne-li lepší, než to, co byste od IPS obrazovky očekávali. Tomu napomáhá i jas o 400 nitech, který je dostačující pro každodenní použití, stejně jako pro hráče, kteří chtějí získat výhodu nad svými protivníky v situacích se slabým osvětlením. V neposlední řadě panel disponuje obnovovací frekvenci 165 Hz a odezvou o 1 ms. což je fantastické a více než dostačující pro většinu příležitostných hráčů.

Dojmy z hraní

Pokud přecházíte ze standardního monitoru na ultrawide, tak budete určitě oslněni velikou pracovní plochou s rozlišením 3440 x 1440p, které monitor nabízí. Při hraní na širokoúhlém monitoru jsem si celou dobu pokládal otázku, zdali je to fair play pro ty, co takovýmto monitorem nedisponují. V Call of Duty jsem hrál se 110 FOV a opravdu jsem měl pocit většího vtažení do hry i lepšího uvědomění si co se kolem mě ve hře děje. Monitor má i jako další herní monitory pomocníka v podobě záměrného kříže, jenž se dá konfigurovat a upravit dle vašich potřeb. Záměrný kříž při hraní FPS her je opravdu neocenitelný pomocník a je to featura jenž opravdu zlepší vaše multiplayerové FPS statistiky.

Vyzdvihnout musím i antireflexní display a samozřejmě HP Eye Ease s certifikací Eyesafe jenž zabraňuje emisím vysokoenergetického modrého světla, a přitom zachovává přesnost barev. I přes veliký počet hodin, který jsem hraním na tomto monitoru strávil mě nebolela hlava, nedej bože pálili oči a dobře se mi usínalo i spalo.

Přečti si  Únik tvrdí, že Samsung by mohl v roce 2023 uvést na trh tři skládací zařízení a žádný Galaxy S23 FE

I když nejsem schopen otestovat výrobcem uvedenou odezvu, tak musím konstatovat, že na tomto IPS panelu je velmi dobrá a nevšimnul jsem si žádného rozmazání při rychlém pohybu, jak se někdy stává u jeho VA protějšků. Pokud patříte mezi vášnivé hráče, kteří preferují hru na monitoru, potom vězte, že si na ultrawide monitor velmi rychle zvyknete a jak jsem po zabalení zpět do krabice zjistil, velmi špatně odvyknete.

Pokud se pro takovýto ultrawide monitor, jako je HP X34 WQHD rozhodnete, potom vězte, že vás bude čekat i slušná investice do minimálně průměrného herní železa, protože jinak jeho kvality v podobě 165 Hz a 1440p náležitě neoceníte. Samozřejmě čím modernější hardware, tím větší výhody to nám hráčům přináší a ten kdo si sáhne hlouběji do kapsy má často v dnešních multiplayerových hrách výhodu, tak to prostě je.

Pokud patříte mezi konzolové hráče, potom je dobré vědět, že i zde má monitor co nabídnout. Testoval jsem jej s PS5, kde bohužel Sony stále nativně nepodporuje rozlišení 1440p a formát 21:9, ale ochotně jej přeškáluje z 1080p což nevidím jako velký problém.

Shrnutí

HP X34 WQHD je skvělou volbou, pokud chcete monitor nejen pro práci, ale i na hraní her. Je to rychlý širokoúhlý monitor s IPS panelem za poměrně nízkou cenu. V nízké ceně se ovšem odráží trošku slabší konektivita viz 1x HDMI 2.0, 1x Display port s absencí jakéhokoliv USB. Na druhou stranu má monitor skvělé barvy a barevnou přesnost, jednoduchý ale spolehlivý design. Hráči velmi jistě ocení řadu přednastavených režimů zobrazení, vysoké rozlišení, 165 Hz a rychlou odezvu v podobě 1ms. Díky ceně je tak velmi dobrou investicí pro vaše herní seance.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno