Už dávno není pravdou, že webkamery využívá jen několik nadšenců, nebo streameři, ale webkamery patří v dnešní době mezi běžnou výbavu domácností, ať už u notebooků nebo stolních PC a my se dnes právě na jednu takovou podíváme, konkrétně se jedná o NICEBOY Stream Elite 4K.

Uživatelská základna webkamer se na rozdíl od let předešlých značně rozrostla, zejména díky COVIDové pandemii. Řada korporací, ale i menších firem byla nucena přejít na home office, kde ale zůstala potřeba firemních porad, či školení s nutností obrazové zpětné vazby a mnozí u tohoto modelu zůstali i dnes. My se ale na Stream Elite 4K podíváme trochu z jiného úhlu pohledu, a to toho hráčského, potažmo streamerského.

Pokud patříte mezi vášnivé hráče, kteří začínají koketovat se streamováním, natáčením gameplay videí, vidcastů a dalšími aktivitami spojenými s obrazovým materiálem, zcela jistě přemýšlíte nad tím jakou na začátku pořídit výbavu. Je zcela jasné, že ne každý hned na začátku bude začínat se zrcadlovkou nebo kompaktem za desítky tisíc. Takže v úvahu připadají dostupnější řešení, která svými parametry bezesporu dokáží zaujmout. A právě mezi ně patří i mnou testovaná webkamera značky Niceboy.

Technické parametry:

  • Rozlišení videa: až 4K (3840 x 2160)
  • Objektiv: 110°, f/1,8
  • Senzor: Sony IMX317 8,5 Mpx
  • Mikrofon: stereo
  • Port kamery: USB-C
  • Rozměry: 127 x 50 x 54 mm
  • Hmotnost: 102 gramů

Balení a vzhled kamery

Vzhledem k faktu, že se jedná o Plug-and-Play zařízení, tak balení, které je v podstatě minimalistické najdete jen to nejdůležitější, tedy kameru s integrovaným držákem, propojovací USB-A / USB-C kabel a návod.

Kamera samotná není žádný prcek a disponuje rozměry 125x25x30mm. Její tělo je kvůli váze 102 gramů vyrobeno z plastu, který je vyveden v šedé matné barvě. Kameru je díky integrovanému držáku možno umístit jak na stůl, monitor nebo stativ. Díky kloubu je možno kameru otočit o 360° a z pohledu objektivu naklonit o 8° směrem dolů a 22° nahoru. Musím však podotknout, že naklánění kamery jde velmi ztuha a často jsem s ní musel i lehce pootočit abych ji dostal do potřebné pozice. Na druhou stranu jakmile najdete potřebnou pozici, tak se nemusíte bát, že ji nějaký otřes rozhodil.

Na spodu kamery jsou integrovány dva mikrofony pro záznam stereo zvuku s datovým tokem 192 kbps. Zadní strana potom ukrývá USB-C port pro připojení k PC. Co mě trochu zarazilo a i mrzí, tak je fakt, že kamera nedisponuje žádným LED světlem, které by indikovalo, že je zapnuta. Stalo se mi tak, že mě kamarádi na Discordu museli upozornit na fakt, že ji mám stále zapnutou, sám bych si toho nevšiml, protože je to aplikace, kterou má 90% uživatelů staženou na pozadí.

Kvalita záznamu

Jak samotný název napovídá, jedná se o webkameru, která dokáže pořizovat záznam v rozlišení až 4K@30fps (3840 x 2160). K tomu je zapotřebí připojit ji k USB 3.0 a vyššímu, aby byly splněny nároky na datový tok. Pokud USB 3.0 nemáte, tak nezoufejte, kameru můžete bez problémů využívat s rozlišením 1080p i 720p @30fps.

I přes fakt, že výrobce uvádí použití 8,5 Mpx senzoru Sony IMX317 se světelností f/1.8 je v záznamu znát šum a to nejen ve stinných místech nebo okrajích obrazu. Bohužel ke snížení množství šumu nepřispívá ani nižší rozlišení. A i když jde o 4K kameru s f/1.8, tak bohužel ani ostrost není nejlepší. Možná by se dalo obrazové kvalitě pomoci softwarovou cestou, ale vzhledem k faktu, že se jedná o Plug-and-Play kameru, tak jste odkázáni jen na nástroje streamovacích nebo záznamových aplikací a přímá softwarová podpora zde tak hodně chybí.

Pro srovnání obrazové kvality jsem pořídil screenshot, z OBS, kde jsem měl v základním nastavení NICEBOY Stream Elite 4K a Logitech HD Pro Webcam C920. Jak si můžete sami povšimnout, tak Niceboy zde dominuje opravdu velkým 110° FOV, zatímco Logitech i přes svůj věk má lepší ostrost, podání barev a méně šumu. Trochu si kladu otázku, zda vůbec potřebujeme 4K webkamery v okamžiku, kdy jejich obrazová kvalita nedosahuje kvalit Full HD.

Celkově

Niceboy Stream Elite 4K za necelé 2000,- CZK cílí na hráče, kteří chtějí začít se streamováním, tvorbou gameplay videí nebo vidcasty, ve vysokém rozlišení s přijatelnou kvalitou obrazu za poměrně málo peněz. Bez problému ji lze použít jako druhé záznamové zařízení, což je dnes také běžnou praxí. Své místo si na 100% najde u uživatelů na home office nebo distanční výuce. Osobně mě vadí absence softwarové podpory a LED indikátor zapnutí.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno