Určitě jsou u smartphonu důležitější věci než jeho design a naleštěný vzhled. Ale řekněme si to upřímně, pro určitou skupinu uživatelů je zkrátka vnější krása nesmírně důležitý aspekt.

 

Krása to na pohled

A nejspíš tato skupina potenciálních zákazníků nebude úplně malá, protože právě na tyto moderní uživatele posedlé tím „jak to vypadá“ smartphone Vivo V23 5G míří. Proč mít v ruce syrovou bramboru, když je tady i dozlatova usmažený brambůrek? Jsem dalek toho hanit výkon a funkce tohoto telefonu, ale je zřejmé, že společnost Vivo vsadila u tohoto modelu především na překrásný vzhled. Po stránce designu je to vskutku úchvatný kousek. Tenké tělo s hranatými tvary notně připomíná iPhone. Dojem se ještě zintenzivní při pohledu na růžovo-zlaté okraje a stejně barevně laděný fotoaparát na zadní straně. Tím hlavním designovým prvkem jsou ovšem záda, která krásně mění svou barvu a plynule přechází podle úhlu natočení a dopadu světla.

Navíc na tomto povrchu jen velmi těžko ulpívají otisky prstů, takže smartphone Vivo V23 5G se při běžném používání jen tak neupatlá. Na tohoto krasavce obal nebudete chtít nasadit. Přesto je jeden průhledný kryt součástí základního balení. Když už jsme u toho balení, jeho obsah je docela fajn. Kromě krytu skýtá také sluchátka a redukci USB-C, takže i když telefon nemá klasický 3.5mm jack, snadno připojíte sluchátka nebo headset skrze napájecí konektor.  

Také na displej je radost koukat

Na pohled je to opravdu krásně designovaná věcička, která dobře padne do ruky. Smartphone je lehký, ale vzhledem k použitému materiálu záda trochu kloužou a při manipulaci během chůze může být jistota poněkud nižší. Raději jsem tedy volil ovládání oběma rukama. Přední stranu zaujímá velký displej, který reaguje přesně a plynule na každý dotyk. Díky 90Hz obnovovací frekvenci je zobrazení dynamických scén hladší, což se hodí při sledování multimédií nebo běžné hraní her. K dispozici je také standardní 60Hz frekvence nebo možnost automatického přepnutí dle konkrétního použití. Samozřejmostí jsou tenké rámečky pro maximalizaci obrazové plochy. Jednolitost displeje narušuje pouze dvojice kamerových snímačů v horní části, což může být pro někoho lehce rušivý konstrukční prvek. Jistě se sluší zmínit čitelnost a viditelnost, která je při maximálním jasu velmi dobrá i na přímém slunci. Venku tedy není žádný problém.  

Fotoaparát ví, co se děje vpředu i vzadu 

Zadní strana nabízí hlavní fotoaparát s rozlišením 64 Mpx pro jasné a ostré snímky každodenních příležitostí, 8Mpx širokoúhlý a makro snímač s rozlišením 2Mpx. Výsledky nejsou vůbec špatné, ale nejsem v této oblasti žádný velký znalec. Jasně, zkušení a zapálení fotografové mohou zpozorovat řadu nedostatků. Ale pokud nemáte extra trénované oko, budete s výsledky spokojeni, dovolím si tvrdit. Na Instagram a Facebook je to víc než dostačující, na profi foťáky to zcela přirozeně nemá, ale stydět se taky nemusíte.

Nechybí možnost nahrávání videa ve 4K kvalitě, leč pouze při 30 fps. Ve Full HD kvalitě se dostanete na 60 fps a plynulejší obraz, což je takový solidní video standard. K dispozici máte celu řadu funkcí pro jednoduchou sebeprezentaci například na sociálních sítích v podobě vlogů, živých streamů apod. K tomu se nakonec hodí i podpora extra rychlé 5G sítě. Dostupné režimy vám umožní nahrávat zpomalené video, časosběr a osobně si cením moderního režimu duálního zobrazení, který současně zapne přední i zadní kameru a umožní vám v jeden okamžik nahrávat jak vás, tak osoby a dění před vámi.  

Fotosoustava je vybavena bleskem, HDR nebo Super makro funkcí. Při makro snímcích dosáhnete relativně slušného rozmazání pozadí, což vypadá pěkně. Ve výsledku dosahují fotoaparáty solidních výsledků, ať chcete vyfotit psa, nebo si libujete v selfíčkách. Přední kamera s rozlišením 50 Mpx nabízí dostatečnou stabilizaci i ostření, takže vlogy a selfíčka vypadají obstojně (i když samozřejmě stále záleží na tom, kdo na snímcích je, že…). K dispozici je celá řada profilů, z nichž mnohé z nich mají řekněme ne zcela zřejmé pojmenování. Co si například představit pod efektem Jogurt nebo Makarony? Nic moc, kromě toho, že člověk může dostat chuť na jogurt. 

Výkon – odvede to, co má

O výkon se stará 8jádrový procesor Dimensity 920, který je doplněn 12GB RAM. Performance je tak víc než dost pro běžný provoz a každodenní použití. Bezpečně se vypořádá i s náročnějšími procesy a multitaskingem. Takže o plynulý běh aplikací a celého smartphonu se rozhodně nemusíte bát. Nikde nic nedrhne, neseká se a používání chytrého mobilního telefonu Vivo V23 5G je bez nejmenších známek nějakého problému. Provoz pak zajišťuje operační systém Android 12 s nadstavbou Funtouch OS 12. S tím jde ruku v ruce všelijaké možnosti konfigurace animací a efektů, ale osobně nejsem fanda takových přehnaných „cinkrlat“. Za zmínku určitě stojí interní úložiště, které dosahuje obří kapacity 256 GB. S ukládáním hudby, filmů, videí, fotografií si tak nemusíte lámat hlavu.

PŘEHLED RECENZE
Vivo V23 5G
75 %
test-vivo-v23-5g-styl-nade-vseSmartphone Vivo V23 5G klade větší důraz na krásu a líbivou konstrukci než výkon a fotoaparáty. Po stránce vzhledu není co vytknout a na pohled je to opravdová krása. Ať už se jedná o hranatost podobnou iPhonu, nebo záda měnící barvu. Displej rovněž nemá chybu a díky 256GB úložišti je to skvělé místo pro ukládání všeho multimediálního obsahu, který dnešní doba přináší. Z hlediska výkonu na tom Vivo V23 5G není špatně. Nejedná se sice o nějaké herní dělo, ale každodenní chod a používání aplikací, multitasking, surfování po internetu rychlostí 5G zvládne bravurně díky 12GB RAM. Ve spojení se systémem fotoaparátů je navržen k tomu, aby sloužil uživatelům především ve světě digitálních médií, sociálních sítí, vlogů, selfíček a všeho toho, na čem si dnes ti mladí frčí a mě to naopak obtěžuje. Vhodný je spíše do jemných dámských ruček, protože řekněme si upřímně, leckteré ženy si na designové prvky a barvičky potrpí o něco více. A naopak já si neumím představit, že bych klukům v hospodě na hokeji předváděl, jak se ten můj nový zlatý smartphone pěkně blyští a střídá barvy. Nějaká unisex barevná varianta by určitě nebyla na škodu. Smartphone se tváří spíš jako takový velmi hezký doplněk. Kromě designu, operační paměti a vnitřního úložiště (což navíc u mnohým modelů můžete doplnit microSD kartou) de facto v ničem dalším nevyniká. Na mysl se tak vkrádá otázka, jestli to za cenu okolo 12 000,- v dnešní době není zbytečně drahá investice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno