V květnu minulého roku Google představil novou sekci Bezpečnost dat pro aplikace publikované v Obchodě Play. Funkce, která se začala objevovat ve skutečných seznamech aplikací v dubnu tohoto roku a která bude brzy (20. července) povinná pro všechny aplikace.

Nyní se na aktuálních seznamech aplikací v obchodě začaly objevovat sekce s informacemi o bezpečnosti dat a je tu něco trochu znepokojivého. Konkrétně se zdá, že nové informační okno nahrazuje přehled oprávnění aplikace, který dříve měly všechny aplikace v Obchodě Play.

Pokud to zní trochu zmateně, tak zde je lehké vysvětlení. Každá aplikace uvedená v obchodě Play má tradičně přehled o oprávněních OS Android, která od systému požaduje. Věci od neškodných a zjevných věcí, jako je přístup k síti až po potenciálně mnohem problematičtější a citlivější věci, jako je přístup ke kontaktům, souborovému systému telefonu nebo datům o poloze. Tento seznam automaticky generuje Google naskenováním souborů aplikace vývojáře po odeslání do obchodu. Nic tedy nemůže být vynecháno a neprozrazeno uživateli úmyslně nebo jinak.

Přečti si  Únik specifikací OnePlus 11 Pro: Snapdragon 8 Gen 2 a 100W nabíjení

Na druhou stranu nová sekce Bezpečnost dat je zcela vyplněna vývojářem. Google má ve vývojářské konzoli svého Obchodu Play rozhraní, které uvádí celou řadu typů osobních dat a dat zařízení, kterými musí vývojář projít a zveřejnit, zda a jak s nimi jejich aplikace nakládá. Dotazník se může například ptát, zda aplikace například přistupuje k vaší poloze a osobním údajům a pokud ano, jak se s těmito údaji nakládá a zda jsou či nejsou sdílené s třetími stranami. To je zcela ponecháno na „čestném prohlášení“, abych tak řekl, s tím, že Google ve svých pokynech jednoduše nastínil, že poskytnutí nepravdivých údajů by mohlo vést k nějaké formě postihu.

I když jsme všichni pro nové informace o bezpečnosti dat, není těžké pochopit, že jsme trochu proti jejich umístění do záznamů v Obchodě Play namísto přehledu oprávnění aplikací. V tuto chvíli se zdá, že korporace a úřady mají větší zájem o to monitorování uživatelů bez přílišné informovanosti. Je pravda, že je ještě čas toto chování vyladit a vše vylepšit a možná bude nejlepší ponechat oboje informace na jednom místě. Nebo se možná mýlíme a uživatelé se o oprávnění toho co a jak sdílí a komu povolují přístup ke svým datům tolik nestarají. A jaký na to máte názor vy? Dejte nám vědět v komentáři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno