Společnost BenQ je mezi hráči velmi dobře známá zejména pro své špičkové monitory řady Zowie, které se zaměřují především na kompetitivní hráče a e-sportovce. Ovšem aby společnost přinesla kvalitní herní zážitek i běžným uživatelům přišla na trh s řadou MOBIUZ, jejíž jeden ze základnějších modelů jsem měl možnost v uplynulých týdnech intenzivně otestovat. Konkrétně se jedná o model BenQ Mobiuz EX2710-T.

I když se jedná o již dva roky starý monitor, tak v dnešní době dokáže zaujmout řadu hráčů díky poměru cena / výkon. V mnoha obchodech ho jste schopni pořídit za zhruba 6.500,- CZK, kdy za tyto peníze dostanete 27″ palcový monitor s IPS panelem, Full HD (1080P) rozlišením, 144Hz, 1ms odezvy, HDR10 a stereo reproduktory, což je skvělé.

Montáž

Monitor je stejně jako 99% jiných dodáván v nesmontovaném stavu skládajícím se z trojúhelníkového podstavce, nohy umožňující výškové a směrové nastavení a samotného monitoru. Sestavení není nijak komplikovaně a spočívá v přišroubování podstavce k noze, které je možné bez použití jakýchkoliv nástrojů (díky implementované kličce) a nacvaknutí monitoru na nohu – Easy.

Design

Samotný monitor je vcelku elegantně řešen, bez zbytečných designových prvků, kdy spodní nejsilnější lišta je s kartáčovanou povrchovou úpravou, doplněnou o logo BenQ a přepínač HRD režimů, ke kterým se dostanu později. Mobiuz EX2710 je téměř bezrámečkovým monitorem (8mm), takže pokud chcete mít více monitoru vedle sebe, tento se pro tyto účely dokonale hodí. Pod kartáčovanou lištou se ještě nachází snímač okolního světla. Zadní strana monitoru potom nese logo Mobiuz a je vybavena joystickem a dvěma tlačítky pro zapnutí / vypnutí a potvrzení ovládání.

Co se portů týče, tak monitor je vybaven 2x HDMI, 1x DisplayPort a 1x 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Samozřejmě je tu také vstup pro napájení.

Obraz

Vzhledem k faktu, že se jedná o 27″ monitor, je trochu škoda, že výrobce zůstal jen u rozlišení 1080P a nenabídl alespoň 2K rozlišení, ovšem to bohatě kompenzuje cena a další funkce. Musím však spravedlivě říci, že výstupní obraz je v daném rozlišení velmi ostrý a plný detailů, navíc obsahuje četná nastavení zobrazení, která dopomohou ještě k lepšímu obrazu.


Kromě standardního nastavení zobrazení bez dalších vylepšení jsou v nabídce možnosti HDR, Cinema HDRi a Game HDRi. (Game HDRi mi přišlo trochu moc tmavé) HDRi je jedinečná technologie společnosti BenQ, která napodobuje dedikované HDR, což dodává obrazu na monitoru živost. HDRi však reaguje i na osvětlení v okolí monitoru a dolaďuje kvalitu obrazu v reálném čase podle toho, jak reaguje na změny osvětlení v okolí. To znamená, že nebudete muset neustále upravovat nastavení monitoru s ohledem na intenzitu světla v místnosti, kde monitor používáte.


Monitor disponuje i dalšími režimy pro zobrazení a to: FPS, RPG, Racing Game, Custom sRGB, M-Book pro nejlepší výstup z MacBooku a ePaper pro možnost čtení na přímém slunci.


Osobně musím říci, že mi téměř všechny režimy monitoru připadaly přesaturované (přebarvené), ale chápu, že mladší publikum velmi rádo více barev ocení. Mě osobně nejvíce vyhovoval režim sRGB, kde intenzita barev byla více přirozená a potom také možnost vlastního nastavení, kde si monitor upravíte dle vlastních preferencí.

Cinema HDRi

Mobiuz EX2710 je vybaven technologií FreeSync, která monitoru umožňuje synchronizovat obnovovací frekvenci s GPU. Tato technologie zabraňuje trhání a rozmazání tím, že poskytuje dynamické, adaptivní obnovovací frekvence. Prostřednictvím FreeSync se monitor přizpůsobí výkonu grafické karty.

Zvuk

Jak jsem psal již v úvodu EX2710 je vybaven stereo reproduktory, což nebývá u herních monitorů jiných značek až tak obvyklé, ale BenQ je právě tím výrobcem, který svou řadu Mobiuz osazuje reproduktory. Pro zajímavost novější modely mají nejen stereo reproduktory, ale na zadní straně i basový reproduktor pro plnější zvuk.

Co se ale mnou testovaného modelu týče, tak ten disponuje technologií od treVolo. Ta by měla zvyšovat kvalitu vysoce komprimovaných starších zvukových souborů. Zvuk monitoru si můžete v OSD menu přizpůsobit pro hraní her nebo sledování filmů a seriálů. Popravdě jsem nebyl z audio výstupu monitoru nijak ohromen. Zvuk byl tichý a nevýrazný a reproduktory zde jsou za uvedenou cenu spíše příjemným bonusem pro “nouzové” použití než aby poskytovaly nějaký výrazný zážitek. Osobně jsem téměř hned raději sáhl po sluchátkách.

OSD

Menu monitoru je velmi přehledné a najdete zde vše, co potřebujete jas, kontrast, předvolby barev a herní režimy. Ovládání je intuitivní a díky 5 směrnému joysticku na zadní straně monitoru se v manu rychle a přesně pohybujete. Navíc ke snazší orientaci přispívá i česká lokalizace.

Pro rychlou orientaci a přepínání HDRi režimů slouží tlačítko na přední straně monitoru, kdy režim změníte jediným kliknutím.

Závěr

BenQ MOBIUZ EX2710 je velmi solidní gamingový monitor, který nabízí rekreačním hráčům a fanouškům her za opravdu málo peněz hodně muziky v podobě HDR, vysoké obnovovací frekvence 144Hz, solidního ostrého obrazu s 1ms odezvy. Pokud jste ochotni obětovat vyšší rozlišení za lepší cenu, je pro vás tento monitor skvělou volbou.

Článek RECENZE: BenQ Mobiuz EX2710 – HDR monitor za velmi rozumnou cenu se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno