Dell Concept Luna mají za cíl poskytovat modulární a dostupnější přístup k notebookům pro spotřebitele, ale jejich příchod je ještě několik let vzdálen.

Notebooky Dell Concept Luna jsou založeny na udržitelných designech počítačů a nabízejí spotřebitelům maximální znovupoužitelnost a opravitelnost. Concept Luna byl poprvé představen na CES 2022 a dnes je to téměř rok, co jsme o něm poprvé slyšeli. 

Minulý rok jsme se dozvěděli o tom, že Concept Luna jako filozofie designu měla vzít notebooky a udělat je bez kabelů a modulárnější, eliminovat použití šroubů a učinit celý proces demontáže mnohem méně komplikovaným. Moduly, desky plošných spojů a různé komponenty na přenosných počítačích lze snadno inovovat.

Trochu to připomíná Project Christine od Razeru nebo mnoho konceptů modulárních smartphonů, které jsme dosud viděli. Byli jsme svědky toho, že všechny byly bez úspěchu vyzkoušeny, ale společnost Dell doufá, že se jim s Lunou podaří proniknout do tohoto odvětví. A existuje dobrý důvod, proč se o něm stále mluví i rok po jeho prvním představení a to je ekologie.

Společnost Dell dokonce představila raný prototyp notebooku Concept Luna, který se vyznačuje modulárním designem. Můžeme vidět hliníkové + plastové véčkové tělo spojené s kompaktní hlavní PCB a pološroubovým designem, který je dodáván s odnímatelnou klávesnicí, displejem a baterií. Notebooky Luna by měly být vybaveny magnetickým konektorem, který uzamkne různé komponenty na místě a nabídne bezproblémové propojení.

Následující video ukazuje, jak lze celý notebook založený na designovém konceptu Luna rozebrat za méně než minutu:

Mít tento druh designu v budoucích PC laptopech bude velkou výhodou oproti zařízením které nabízí společnosti jako Apple. Zatímco většina PC notebooků nabízí nějaký druh upgradovatelnosti a opravitelnosti, není to něco, co by každý mohl udělat sám a většinou to vyžaduje odbornou pomoc. Apple s Macbooky nenabízí u svých produktů žádnou jednoduchost, pokud jde o opravitelnost a použitelnost.

Hlavní otázkou zůstává, kdy uvidíme Concept Luna v akci na noteboocích a jak jsem již řekl dříve, zdá se, že uvedení na trh je vzdáleno ještě několik let. Chcete-li něco znovu použít, potřebujete hardwarové moduly a desky plošných spojů, které mohou podporovat starší platformy. To vyžaduje extra výrobu a protože jsme právě ve fázi konceptu, neočekáváme takové návrhy na trhu dříve než v polovině tohoto desetiletí. Stane se, že Dell nakonec u svých budoucích notebooků přejde na modulárnější a přístupnější design. Jsme zvědaví, zda se tento koncept promění v realitu.

Článek Dell připomněl na CES koncept Luna, plně opravitelný notebook se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno