Značku Dell Alienware PC nadšencům netřeba jistě představovat. Pro většinu hráčů jsou produkty Alienware synonymem špičkových technologií snoubící se s futuristickým designem a maximální kvalitou zpracování. A hned na úvod mé recenze musím poznamenat, že přesně to platí také pro testovaný monitor Dell Alienware AW2723DF.

Alienware aktuálně testovaný monitor představil v srpnu tohoto roku s tím, že se svým 280 Hz (v OC režimu) IPS QHD panelem patří mezi nejrychlejší zobrazovací panely na světě. Je třeba poznamenat, že oněch 280 Hz dosahuje monitor v režimu přetaktování, jinak je jeho nativní obnovovací frekvence stanovena na 240 Hz. Panel dále disponuje podporou technologií jako: DisplayHDR 600, FreeSync proměnné obnovovací frekvence (VRR) s kompatibilitou G-SYNC pro snížení trhání obrazovky, což ocení také majitelé aktuální generace herních konzolí společností Microsoft a Sony. Detailně ale vše až o několik řádků níže.

Základní Specifikace:

 • Velikost obrazovky: 27 palců
 • Rozlišení: 1440p QHD
 • Poměr stran: 16:9
 • Technologie panelu: In-Plane Switching (IPS)
 • Obnovovací frekvence: 240Hz
 • Doba odezvy: 1 ms MPRT
 • Kontrastní poměr: 3000:1
 • Jas: 450 cd/m²
 • Vestavěné reproduktory: Ne
 • Kompatibilita s VESA – Ano
 • Konektivita: DisplayPort 1,4 x 1, HDMI 2,0 x 2, USB 3,2 x 5, 3,5 mm x 2 (reproduktory a sluchátka)

Design

Jako vždy, tak i tentokrát vyniká Alienware AW2723DF skvělým designem. Monitor je vyveden v bílé matné barvě s černými detaily, což se dá velmi dobře přirovnat k barevnému provedení konzole PlayStation 5. Plastové panely mají hezkou matnou texturu a dostatečnou tloušťku, aby vydržely všechna nastavení a otáčení.

Displej má téměř bezrámečkový design s minimálním spodním okrajem, kam se tentokrát nevešlo ani logo společnosti, to je tentokrát ukryto na zadní straně monitoru společně s číslovkou 27, která reprezentuje velikost monitoru. Osvětlení můžete ovládat pouze pomocí AlienFX, takže jeho sladění s jiným zařízením RGB, které nepochází od společnosti Dell, je nemožné.

Vzhledem k velikosti monitoru je stojan skutečně masivní a neuvěřitelně těžký, takže udrží panel bezpečně v jakékoli poloze, do které jej nastavíte. Celá konstrukce a provedení tak působí velmi prémiovým dojmem a skutečně máte pocit, že máte na stole něco velmi výjimečného.

Sestavení monitoru k použití je velmi jednoduché a není k němu potřeba žádné nářadí. Stojan se skládá ze dvou částí (podstavec + stojan), které jsou k sobě připojeny pomocí jednoho šroubu s implementovanou křídlovkou. Panel se potom jednoduše nacvakne na stojan. Doporučuji postupovat přesně dle návodu, tedy panel nacvaknout ještě v okamžiku, kdy leží zabalen v krabici. Tím se minimalizuje jakékoliv poškození panelu. Pokud nemáte dost síly, je lepší říci někomu staršímu, aby vám s tím pomohl. Stojan nabízí opravdu slušné možnosti od nastavení výšky, sklonu, přes natočení až po otočení monitoru na výšku.

 

Konektivita

Alienware AW2723DF je vybaven množstvím portů zahrnujících DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 5x USB 3.2, 2x 3,5 mm jacky, které jsou vyhrazeny pro reproduktory a sluchátka. Bohužel tu nenajdeme dnes tolik používaný a preferovaná port USB-C, který by u takovéhoto produktu již měl být samozřejmostí, tak snad příště. Pro využití maximální obnovovací frekvence budete muset použít připojení pomocí DisplayPort 1.4.

Výhodou je, že v balení najdete od Alienware všechny kabely k propojení, kromě napájecího kabelu tu tak najdete: DisplayPort, Mini-Display port, HDMI, USB 3.2 Gen1 (5Gbps) Upstream kabel.

U monitorů, jako je tento budete hledat vestavěné reproduktory jen marně, protože pro kompetitivní hraní se používají výhradně sluchátka. Právě pro tyto účely je monitor vybaven držákem na sluchátka, který je velmi elegantně ukryt do levého horního rohu. Případně můžete použít kvalitní reproduktory, které připojíte pomocí jednoho z 3.5mm jacků.

Displej a výkon

Jak už jsem uvedl v úvodu, jedná se o 27″ IPS panel s rozlišením 2560 x 1440, maximální obnovovací frekvencí 280 Hz v OC režimu a odezvou 1 ms. Displej má podsvícení 450 cd/m2, přičemž je schopen dosáhnout maxima až 600 cd/m2. Alienware uvidí, že maximální kontrast je 1000:1, což odpovídá většině IPS panelů, které jsou na trhu. Dalším bonusem je certifikace VESA DisplayHDR 600.

Barvy  jsou velmi příjemné a nejsou nijak přesycené, je vidět, že ihned po vybalení jste schopni monitor používat jak pro své příležitostné hobby hraní, tak i pro E-Sport a to bez nutnosti zdlouhavého nastavování.

Díky své velikosti nabízí ideální rozlišení, které padne přesně mezi Full-HD a 4K, takže monitor není ani tak moc náročný na grafické karty, které vám tak zajistí dostatečný výkon pro co nejvyšší možné dosažení fps. Musím říci, že hned od prvního zapnutí se na monitor velmi dobře koukalo a pracovalo se na něm. Displej má opravdu vysokou hustotu pixelu a tak dosahuje opravdu skvělé ostrosti. Ani po delších herních či pracovnách seancích jsem nepociťoval únavu očí.

Chcete-li dosáhnout nejlepší kvality obrazu, ujistěte se, že je Formát barev nastaven na RGB

Funkce

Pod spodním rámečkem obrazovky se nachází 5směrný joystick pro rychlou a snadnou navigaci v nabídce OSD.

Jak je již u monitorů Alienware zvykem, tak v menu monitoru se ukrývá řada dalších nastavení od základních nastavení obrazu, přes nastavení obnovovací frekvence a režimy zobrazení jako Standard, FPS, Game 1, Game 2 a řady dalších. AW2723DF má i několik dalších funkcí, které zlepšují váš herní zážitek, například možnost přidat virtuální zaměřovač, který váš systém nerozpozná, což vám dává konkurenční výhodu. Navíc obsahuje i přímo vestavený režim pro herní konzole, který sníží rozlišení 4K obrazu.

Alienware AW2723DF je kompatibilní s FreeSync i G-Sync, takže nepřijdete o VRR a jeho výhody, které nyní byly implementovány i do konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X.

K dispozici je také herní funkce nazvaná AlienVision, která umístí obdélník do středu obrazovky a použije jeden ze čtyř filtrů: Noc, Clear, Chroma a Crosshair.

 

Závěr

Pokud právě uvažujete o upgradu vašeho stávajícího monitoru nebo hledáte nějaký nový, který disponuje skvělým displejem vysokou ostrostí, rychlou odezvou, barevnou přesností HDR a širokou konektivitou, bude Dell Alienware AW2723DF jistě žhavým kandidátem na nákup, i když jeho pořizovací cena může být pro někoho stejně prémiová, jako samotné zařízení. Mějte však na paměti, že se jedná skutečně o skvěle zpracovaný a designově povedený monitor, který nebude dělat ostudu v žádném herním doupěti ani kanceláři.

Článek RECENZE: Dell Alienware AW2723DF – Monitor pro herní fajnšmekry se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno