Pokud patříte mezi hráče a uživatele, kteří se tu a tam podívají na nějaký ten stream nebo YouTube video jistě si říkáte, co vše stojí za jejich skvěle reprodukovaným audiem? Jistě odpověď je jednoduchá, je to hlavně mikrofon, ale také celkový mix zvuků, tvořící jedinečný celek. Na trhu je celá řada zařízení, která se dají k těmto účelům zakoupit jako kvalitní USB mikrofony a skvělé XLR mikrofony, mixážní pulty, externí zvukové karty a potom je tu BEACN, který zcela mění zaběhnuté standardy.

Společnost BEACN vstoupila na trh v loňském roce, kdy se část vývojářů z TC Helicon, známých pro populární mix GoXLR, osamostatnělo a založilo vlastní značku. Nutno poznamenat, že okamžitě upoutali pozornost všech streamerů, tvůrců obsahu i samotných hráčů. BEACN se chystá v tomto roce expandovat na evropský trh a tak jsem dostal jedinečnou možnost představit vám některé z jejich produktů, konkrétně se jedná o mikrofon BEACN Mic a potom také BEACN Mix Create. Obě tyto zařízení posouvají streamování a tvorbu obsahu na zcela novou úroveň. Dnes se tu zaměřím na BEACN Mic.

BEACN Mic

To, proč je BEACN Mic tak jedinečný je hlavně to, že spojuje vlastnosti XLR a USB s množstvím nástrojů do jednoho skvělého celku. Mikrofon je vybaven dynamickou kapslí, která se ve většině případů nachází u XLR mikrofonů, přičemž je napájen pomocí USB-C.

Společnost vyrábí mikrofon ve dvou barevných variantách černé a bílé. Pro mou recenzi mi společnost poskytla černou variantu. Hned na první pohled víte, že před sebou nemáte žádné laciné zařízení. Tělo mikrofonu je vytvořeno ze slitiny zinku, kdy zhruba v polovině je rozdělen RGB prstencem od pěnového pop filtru. Na těle mikrofonu najdete jemné vyleptané logo BEACN. Samozřejmostí je i tzv. U-držák (i zde je na šroubech logo společnosti), který lze díky 3/8″ a 5/8″ závitu možné připevnit k libovolnému ramenu, které zde není součástí balení. U závitu se na chvilku pozastavím, protože zde je jeden skvělý detail a to dvojitý závit, kdy pro připevnění nemusíte otáčet celým mikrofonem ale jen samotným závitem, který následně utáhnete. Je tu také plastový držák na kabel, který tak nikde nepříjemně netrčí. Škoda jen, že mikrofonu chybí tlumič otřesů, ovšem ten zde nahrazuje vynikající software, o kterém se dozvíte níže.


 

Na spodní straně mikrofonu máte USB-C port pro připojení k PC a 3,5mm jack pro připojení sluchátek pro monitorování hlasu s nulovou latencí.

Balení obsahu vše potřebné, tedy až na zmíněné rameno, samotný mikrofon; 3,5m USB-C kabel; adaptér USB-C na USB-A a také 2m prodlužovací 3,5mm audio kabel.

Základní specifikace:

Typ kapsle Dynamický
Frekvenční odezva 50Hz – 20kHz
Polární vzor Jednosměrné (kardioidní)
Citlivost -27 dBFS
Dynamický rozsah 95 dB
Rozlišení a vzorkovací frekvence 16/24/32-bit, 48/96 kHz (PCM), 32-bit, 48/96 kHz (Float)
Konektivita USB Type-C (s adaptérem Type-A)
Nastavitelný zisk 0 až +20 dB
Software Aplikace Beacn
Hmotnost 751g

 

BEACN Mic ihned po vybalení poskytuje bohatý a nádherně čistý zvuk, ale ten je možné dále vylepšit. Kouzlo mikrofonu spočívá hlavně v jeho vestavěném procesoru a dodávaném softwaru. Díky mikrofon sám  využívá pokročilé procesy a efekty aniž by byl zatěžován výkon vašeho PC. Software Beacn je potom natolik sofistikovaný, že díky němu dokážete maximálně zvýšit kvalitu svého hlasu a vytěžit z mikrofonu naprosté maximum.

 

Podobně jako XLR mikrofony, tak ani BEACN Mic neobsahuje žádné analogové tlačítko pro okamžité ztlumení nebo nastavení zisku a tak zde budete odkázání na software od Beacnu, používané aplikace, externí mix nebo zařízení BEACN Mix Create.

Software

Aplikace BEACN je doslova Game Changer na poli mikrofonů. Jak jsem uvedl mikrofon je vybaven vlastním procesorem, který dává prostor pro maximální zlepšení vašeho hlasu. Aplikace nabízí uživatelům jak základní, tak i pokročilé možnosti použití, takže záleží jen na vás, jak moc si chcete se svým hlasem a mikrofonem jako takovým pohrát.

První záložka Mic Setup nabízí měřič hlasitosti, takže hned budete vědět, jak moc zisku budete potřebovat přidat, aby se váš hlas nacházel v zeleném poli. Zde doporučuji nedávat zisk na maximum, protože poté se bude v záznamu patrný jemná digitální šum, zjistil jsem, že optimální hranice zisku je 17 dB.

Další je záložka Noise Suppression (potlačení šumu). Zde jsou možnosti Adaptive a Snapshot. Nastavení adaptive, jak už z názvu vyplývá, bude plynule měnit úroveň příchozího hluku na pozadí. Naproti tomu Snapshot vás vyzve, abyste byli potichu a zaznamená zvuk ve vašem okolí a následně jej trvale uzamkne. Zde bych doporučil používat během záznamu klávesnici a myš aby se tyto zvuky následně eliminovali, také je dobré nastavení Snapshot využívat jen v případě, že jste v místnosti s neměnnými zvukovými podmínkami, tedy že  vám kolem oken nejezdí auta, nebo vedle v místnosti nepracuje někdo jiný.

Expander rozšiřuje možnosti šumové brány, tím, že vám zobrazuje průběh konstantního zvuku. Během vašeho mluvení tak uvidíte, kde se pohybuje vlnovka vašeho hlasu, tím tak nastavíte bránu tak, že vše, co bude pod touto úrovní, nebude zaznamenáváno. Proto si dejte dobrý pozor na svou hlasitost při testu, aby potom váš záznam nebyl přerušovaný. I zde jsou dvě možnosti voleb nastavení a to Simle a Advance, kde můžete měnit poměr, stažení a uvolnění.

Compressor vám umožní nastavení toho, jak aplikace zastaví příchozí agresivní zvuk, jako je výkřik, kýchnutí a jiné. Osobně se mi osvědčilo použití Simple s prahem -20dB a kompresním poměrem 33%.

Headphones nabízí ovládání pro vaše sluchátka. Jedná se o jednoduchý ekvalizér s nastavením basů, středů, výšek a subwooferu. Záložka dokonce zahrnuje také vysokou impedanci pro sluchátka se 100+ ohm nebo sluchátka do uší.

Nakonec tu je řada nastavení jako je De-Esser, Bass Enhance a Exciter. Díky De-Esser můžete nastavit své sykavky, které nebudou tak agresivní. Bass Enhance umožňuje nastavit hloubku hlasu, přičemž na výběr je hned ze čtyř různých stylů, z nichž každý cílí na mírně odlišné oblasti hlasu. Exciter dodává vašemu hlasu čistotu, aniž by se zvýšila ostrost sykavek.

Vedle toho se nachází ještě ekvalizér, ve kterém můžete svůj hlas ještě více vylepšit v jednotlivých hladinách. Software je dodáván s různými předvolbami pro vysoký a hluboký hlas, ovšem ekvalizér si můžete přizpůsobit ve frekvenčním spektru zcela libovolně. Pro jednoduchost nastavení zde slouží také možnost pořízení 10s záznamu vašeho hlasu, který se poté přehrává ve smyčce a vy se tak můžete plně věnovat jednotlivým posuvníkům a voličům.

Je až neuvěřitelné, že vše z toho nezpracovává procesor vašeho PC, ale řeší to mikrofon samotný.

RGB a jeho možnosti

BEACN Software nabízí také možnosti přizpůsobení RGB prstence, který je součástí mikrofonu, tak, aby co nejvíce odpovídal vašemu stylu a obsahu. Navíc funguje jako indikátor ztlumení, když k tomu dojde z Windows, Discordu, BEACN Mix Create a dalších.


 

Mezi efekty které lze na mikrofonu nastavit jsou Solid Color, kdy prstenec svítí jednou barvou; Gradient kde si vyberete dvě barvy, ty mohou navíc rotovat v požadovaném směru a rychlosti; Reactive meter reagující na příchozí hlas; Sparkle; Spektrum Cycle a Solid Cycle.

Závěr

BEACN Mic je jedinečný a skvělý USB mikrofon, který ihned po vybalení disponuje skvělým zvukem, který je možno dále vylepšit a dostat se tak až na studiovou úroveň díky vlastní aplikaci a procesoru. Tím se dostává BEACN nad všechny dosavadní USB mikrofony na trhu a směle může konkurovat XLR mikrofonům. Do jisté míry se dá říci, že BEACN Mic definuje vlastní novou třídu mikrofonů. Překážkou pro některé uživatele může být poměrně vyšší cena, kdy se mikrofon aktuálně prodává za 279,- EUR, ale je třeba si uvědomit, že konkuruje XLR, kde k fungování samotného mikrofonu potřebujete ještě další vybavení. BEACN Mic je zatím tím nejlepším, co jsem měl možnost testovat.

Článek RECENZE: Beacn Mic – Nejlepší USB mikrofon pod sluncem se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno