V dnešní době je nesmírně těžké vybrat z široké nabídky monitorů ten, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám, protože nabídka dostupných monitorů dokáže člověka rychle zmást. Ale monitor Omen 27u je jedním z velmi univerzálních zařízení, které vám velmi zpříjemní vaši dlouhou pracovní dobu, tak i herní seance. Díky 4K displeji a jeho živým, ale přesto věrným barvám je veškerý zobrazovaný obsah velmi příjemný a realistický. Představujeme Vám Skvělý 4K monitor HP OMEN 27u.

Základní specifikace:

 • Velikost displeje (úhlopříčka) – 68.58 cm (27″)
 • Technologie panelu – IPS,
 • Poměr stran – 16:9
 • Rozlišení – 4K UHD (3 840 x 2 160)
 • Jas – 450 nitů
 • Kontrastní poměr – 1000:1
 • Doba odezvy – 1ms GtG (s funkcí Overdrive)
 • Technologie – Ovládání na obrazovce; Antireflexní filtr; Nastavitelná výška; Certifikace VESA DisplayHDR 400; AMD Freesync™ Premium Pro; Integrované reproduktory
 • Počet pixelů na palec – 163 ppi
 • Tlumení modrého světla – Ano, certifikace Eyesafe
 • Bitová hloubka panelu, 8 bitů
 • HDCP – Ano,
 • Porty – DisplayPort, 1x HDMI 2.0; 1x HDMI 2.1, 2x SuperSpeed USB Type-A
 • Zvukový port, 1x 3,5mm zvukový konektor

Design

Omen 27u má skromný, ale promyšlený design. Tenké rámečky umožňují panelu IPS zaujmout hlavní místo. Ve stojanu je zabudován určitý management kabelů s místem pro uložení sluchátek. Stojan se připojuje k výčnělku ve tvaru diamantu, který je zvýrazněn stylovým RGB proužkem. RGB je dostatečně jasný, aby uspokojil většinu nadšenců, a na spodní straně je další RGB reflektor. Oba vám dokáží tak zpříjemnit noční pracovní prostředí.  Vstupy a reproduktory jsou umístěny v zadní části kosočtverce, což umožňuje snadný přístup k portům i reproduktorům pro změnu připojení. Reproduktory směřují dolů ke stolu, což pomáhá zlepšit kvalitu zvuku, ale o tom později.

Obraz

Společnost HP mě s herním monitorem Omen 27u zase přesvědčila, že hraní ve 4K je skvělé. Nejsem esportový hráč, rád si zahraju jakoukoliv AAA hru. To ale neznamená, že nemám rád, když hra běží v plynulých 144 snímcích za sekundu s dostatečně dobrým grafickým nastavením, aby vše vypadalo hezky. Pokud si po zkušenosti s Omenem zkusíte zahrát hru na vašem starém monitoru s rozlišením 1080p a 60 fps, zjistíte, že hra nevypadá úplně nejlíp. A herní monitor HP Omen 27u se svým skvělým obrazem tento problém ještě zhoršuje ve smyslu: pokud vidíte jak vypadají hry ve 4K, tak se vám nebude chtít vracet ani na 1440p, vím toto není převratná informace pro nikoho, kdo chápe, že více pixelů rovná se ostřejší obraz.


Herní výkon je zajištěn díky technologii Adaptive-Sync, která pokrývá platformy FreeSync i G-Sync s HDR  až na 144 Hz,  je k dispozici technologie MPRT (redukce rozmazání), která dále zlepšuje rozlišení pohybu. Pro zachování přehlednosti akce lze využít i pětistupňový overdrive.

Zvuk

Jak jsem uvedl výše, tak monitor Omen 27u je vybaven dvojicí reproduktorů. Kvalitu zvuku reproduktorů není nijak oslnivá, avšak dokáže zpříjemnit pracovní náplň poslechem hudby nebo videa na pozadí. Takže žádný high end, ale není to ani nejhorší poslech. Já osobně nedoporučuji používat vestavěné reproduktory jako primární zdroj zvuku u žádného monitoru, na kterém se rozhodnete hrát hry. K dispozici je zde 3,5mm jack pro připojení sluchátek tak proč jej nevyužít.

Funkce a konektivita

Omen 27u toho v sobě má hodně: porty USB 3.2, port USB typu C, port HDMI 2.1, port HDMI 2.0 a port DisplayPort 1.4. To vše má proto, že je nabízen jako univerzální řešení pro práci, hraní her na počítači i konzoli. A především skvěle to funguje. Na konzolích Xbox Series X a PlayStation 5 není tolik her, které by podporovaly 4K při 120 Hz, ale mít k dispozici HDMI 2.1 je přínosem, v případě, že se seznam takových her nějakým zázračným způsobem zvýší. I když to asi stále není situace většiny lidí, možnost přepínat mezi počítačem a konzolí je příjemná. Moje zkušenosti s používáním 27u pro jakékoli hraní na konzoli ve mně zanechaly úsměv. Bez problémů bych ho používal i jako každodenní hráč. Moje zkušenosti s HDR u monitorů jsou přinejlepším zklamáním. Omen 27u bohužel pokračoval této tradici. S jeho HDR 400 jsem zjistil, že 400nit je poněkud málo. Váš názor se může lišit, ale mám pocit, že HDR na monitorech je spíše prodejním argumentem než skutečnou funkcí. Domnívám se, že pro získání skutečného zážitku z HDR je potřeba minimálně 600 nitů nebo více. Pořád mám pocit, že HDR je spíše televizní featura. Používání Omenu 27u k práci a sledování obsahu bylo stejně příjemné jako hraní her. Se zobrazením textu jsem neměl žádné znatelné problémy. Sledování HBO a streamovaného obsahu také nepředstavovaly žádný problém.

Menu monitoru vyvoláte dvojitým stisknutím joysticku umístěným na pravé zadní straně monitoru. Mezi herní pomůcky patří šikovný editor zaměřovacích bodů, kde si můžete vybrat ze čtyř různých tvarů a vytvořit si vlastní zaměřovací kříž. Můžete si také zvolit barvu a jeho umístění na obrazovce. Herní časovače zahrnují funkce odpočítávání a stopek a můžete si zobrazit počet snímků za sekundu. Nakonec jsou k dispozici značky pro přesné zarovnání více monitorů. Nabídka Externí osvětlení ovládá zadní a spodní RGB pole zvlášť. K dispozici jsou různé efekty a barvy. Nebo můžete vytvářet vlastní světelné show pomocí aplikace HP Omen Light Studio. Všechna světla lze v případě potřeby vypnout. Mezi ovládací prvky obrazu patří možnost účinného dynamického kontrastu a Black Stretch je další způsob, jak zvýšit viditelnost stínových oblastí. Nabídka Color nabízí devět obrazových režimů, přičemž pro každý z nich jsou k dispozici posuvníky RGB. Výchozí herní režim se mi jevil jako nejpřesnější, bez nutnosti kalibrace. Režim Game Remaster zvyšuje sytost barev a ostrost, aby starší hry vypadaly lépe. HP Enhance+ dělá v podstatě totéž a nabízí tři úrovně vylepšení.

Pokud máte grafickou kartu, která tento monitor pohání hrami v rozlišení 4K nebudete zklamáni. Celkově byl můj čas strávený s Omenem 27u skvělý a je škoda, že již skončil. Monitor, můžete bez problému připojit k počítači i konzoli, přičemž kvalita obrazu a výkon byly vždy špičkové. Kromě interních reproduktorů a slabšího HDR si Omen 27u vedl nad očekávání dobře.

Článek RECENZE: HP Omen 27U – 4K monitor na práci i legraci se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno