ASUS oficiálně oznámil svou kapesní herní konzoli ROG Ally poháněnou AMD Ryzen Z1 Extreme a startující za příznivou cenu 19.490, – Kč vč. DPH.

První herní kapesní počítač ROG s Windows 11 využívá zcela nový procesor AMD Ryzen pro hraní v rozlišení 1080p.

ASUS ROG Ally je rozhodně nejbližším konkurentem pro Steam Deck od Valve. Cena ASUS ROG Ally začíná na 19.490,- Kč za 256 GB a Ryzenem Z1 Extreme.

ASUS oficiálně spolupracoval s AMD na procesorech řady Ryzen Z1 . Tyto čipy jsou určeny především pro kapesní herní konzole a dodávají se ve dvou variantách, standardní Z1 a extrémní Z1 vyšší třídy. Oba čipy jsou vybaveny procesorem Zen 4 a GPU RDNA 3. Specifikace zahrnují 8 jader, 16 vláken, 12 RDNA 3 jader, 24 MB cache pro Ryzen Z1 Extreme a 6 jader, 12 vláken, 4 RDNA 3 jádra a 22 MB cache pro Ryzen Z1.

Zdroj: Asus

Zatímco specifikace mohou vypadat trochu podobně jako AMD Ryzen 7040U “Phoenix” APU, čipy Ryzen Z1 mají lepší správu napájení a mají hodnocení TDP mezi 9W a až 30W. Tyto nové APU údajně poskytují o 50 % vyšší výkon než Steam Deck při 15 W a 2x vyšší výkon, když běží v režimu nejvyššího výkonu 35 W. Další výhodou je podpora FSR a RSR, která může zvýšit výkon ještě dále. 

Zdroj: Asus

Jednou velkou výhodou nízkého rozsahu TDP, jako je ten, který nabízí ASUS ROG Ally, je to, že můžete přepnout do tichého režimu pro nenáročné aktivity, jako je sledování YouTube nebo streamování Netflixu, a získat mnohem lepší výdrž baterie než standardní 15W režim.

Celkový výběr designu kapesní herní konzole ASUS ROG Ally odráží podobný design, jaký v současnosti vidíme v odvětví kapesních počítačů, od robustních rukojetí po ergonomické rukojeti a vypadá velmi podobně jako Steam Deck od Valve, OneXPlayer od One-Netbooku a další. Zdá se také, že společnost zkoumala odnímatelné gamepady, které jen málokdo použil pro své návrhy.

Zdroj: Asus

Obrazovka ASUS ROG Ally je 7palcový 120Hz panel (doba odezvy 5 ms) s maximálním rozlišením 1080P FHD a nabízí jas až 500 nitů. Očekává se, že nová konzole bude vážit 669 g. Nový Ally od ASUS ROG bude obsahovat dva palce, D-Pad a rozložení tlačítek ABXY typické pro všechny současné handheldy, bez Nintenda, který se rozhodl tato tlačítka obrátit. Na horní a zadní straně jsou další tlačítka spolu se spouštěcími páčkami.

Zdroj: Asus

Na přední straně ASUS ROG Ally je umístěn stereo audio výstup spolu s velkými výfukovými otvory na zadní straně. Nový systém nabízí výfuk se dvěma ventilátory s integrovanou tepelnou trubicí. Logo ASUS ROG je umístěno na zadní straně a systém poskytuje aktivní zvýrazňující LED pásek, když je zařízení zapnuté. Celé zařízení váží pouhých 608 g.

Zdroj: Asus

I/O na kapesní herní konzoli ASUS ROG Ally zahrnuje DisplayPort, HDMI 2.0, USB-Type C, port TFT, audio jack a tlačítka na zadní straně systému pro přidaná makra.

ASUS ROG Ally může také podporovat externí modul (eGPU) ASUS XG Mobile, který nabízí grafiku NVIDIA stejně vysokou jako rodina RTX 4090. I když tento eGPU může přinést mnohem více výkonu do schopností kapesního počítače, stojí také 2 000 USD, což je vysoká cena, pokud opravdu nejste hráč na cestách a nechcete mít vedle sebe neustále nejlepší možné řešení v kompaktním provedení.

AMD Ryzen Z1 Extreme nabízí výpočetní TFLOPs na stejné úrovni jako PS4 Pro, což je pro kapesní herní konzoli obrovská výkon, zatímco Ryzen Z1 nabízí více výpočetních TFLOP než původní PS4 (nárůst o 50 % a více).

Zdroj: Asus

Ryzen Z1 cílí na hraní v nízké kvalitě 1080p při 60 FPS pomocí RSR (upscale z 720P), zatímco Ryzen Z1 Extreme cílí na více než 60 FPS s vyšší vizuální věrností pomocí RSR. Měl bych také zdůraznit, že vzhledem k tomu, že se jedná o různé architektury, srovnání TFLOPs je pouze orientační a není určeno k poukázání na skutečný rozdíl ve výkonu mezi konzolemi.

Pro chlazení využívá ASUS ROG Ally nejnovější technologii ROG Intelligent Cooling a Zero Gravity, která nabízí dvouventilátorové chlazení s tepelnými trubicemi, ultratenká hliníková žebra a dokonce i prachový filtr, který zajistí, že vaše zařízení budou chladná, produkují méně hluku a vnitřek zůstává bez prachu.

ROG Ally je také jediný handheld se dvěma ventilátory. Demo ukazuje, jak se spojenec s jedním ventilátorem mnohem více zahřívá a produkuje více hluku ve srovnání s finální maloobchodní jednotkou, která se dodává se dvěma ventilátory.

V České republice bude zařízení k dostání od 13.6.2023 ve variantě s AMD Ryzen Z1 Extreme, varianta AMD Ryzen Z1 bude k dostání v druhé polovině roku.

 

 

Článek ASUS oficiálně odhalil ROG Ally Handheld poháněný AMD Ryzen Z1 Extreme; výkon jako PS4 Pro a velká konkurence pro Steam Deck se nejdříve objevil na GAME PRESS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno